C, H, O tartalmazó vegyület relatív molekulatömege 74. Ha ebből 1,76 g-ot elégetünk 1,74 dm3 standardállapotú CO2 és 1,28 g H2O keletkezik. Mi a vegyület összegképlete?

Tudnátok esetleg segíteni fontos lenne nekem:)

2014. szept. 9. 21:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Ennek a feladatnak a kulcsa a molarányok kiszámítása. Mivel tudjuk a szerves vegyület moltömegét és tömegét, abból megvan hány mol van belőle. Ugyanezt ki tudjuk számítani a keletkezett vízre és szén-dioxidra is:


A szerves vegyületre n=m/M=1,76/74=0,0238 mol.

CO2: n=V/Vm=1,74/24,5=0,0710 mol

H2O: n=m/M=1,28/18=0,0711 mol


Na most, láthatjuk hogy a keletkező víz és CO2 mennyisége ugyanannyi, de mivel egy vízben 2 H van, ezért az eredeti molekulában kétszer annyi H van mint C. Ezért nevezzük el a keresett molekulát C(x)H(2x)O(y)-nak.


A szénatomok darabszámát (azaz x-et) számíthatjuk mert 0,0238 mol molekulából 0,071 mol CO2 keletkezett, ami háromszor annyi, ezért x=3


Tehát eddig az megvan hogy C3H6Oy. Most már könnyen kijön az y a moláris tömegből, mert a 3C + 6H + yO együtt 74 gramm/mol kell legyen:


3*12+6+16*y=74, amit megoldva y=2 jön ki.


Tehát az ismeretlen vegyület összegképlete C3H6O2. Ha valami nem világos kérdezz bátran :)

2014. szept. 10. 12:09