Fizika? Házi feladatban kéne a segítség.

Egy befőttesüveget melegen, légmentesen zárunk le kör alakú, 8cm átmérőjű fedéllel. Ekkor a bezárt levegő hőmérséklete 80 °C. A légnyomás állandó értéke 101 kPa. Mekkora erővel nyomódik rá a fedél az üvegre, ha a befőttesüveg kihul, és a belső hőmérséklet 20 °C-ra csökken le?

2016. dec. 16. 09:59
 1/2 Minekvan ***** válasza:

Mivel a térfogat nem váltózik, csak a nyomás és hőmérséklet, izochor állapotváltozás megy végbe, amelyre a következő egyenlet érvényes: p1/T1=p2/T2, ebből kiszámolod a keresett p2 nyomást p2=p1*T2/T1. Kelvinekben számolunk így T1=353,15°K, T2=293,15°K a p1=101000Pa


P2=101000*293,15/353,15=83840,2Pa Ezután kiszámolod a kialakult nyomáskülönbséget:


dp=p1-p2=101000-83840=17160Pa, Ez a nyomás fejti ki az F=dp*S erőhatást fedélre.


S=pi*D^2/4=3,14*0,08^2/4=0,005m^2, így F=17160*0,005=86,2N

2016. dec. 16. 11:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2016. dec. 17. 12:02