Miért van az, hogy: Ha f korlátos és 1 pont kivételével folytonos [a, b]-n, akkor f eleme R [a, b], azaz Riemann integrálható. (többi lent)?

aminek következménye, hogy f eleme R [a, b] és f értékét véges sok pontban megváltoztatjuk, akkor f integrálható marad és az integrál értéke változatlan?Miért marad változatlan az értéke? Én ezt elfogadom és elhiszem...de miért?...hát így nagyon konyhanyelven elmondva: ha egy pontban nem folytonos, akkor nincs az alatt a "lyuk" alatt egy vonalnyi terület, tehát nekem logikusan nem lenne így ugyanakkora a görbe alatti terület...pláne ha véges sok pontról beszélünk...miért van az,hogy mégis ugyanakkora az integrál? Szóval milyen tulajdonság/definíció miatt? azért mert egy "vonalnak nincs területe mert nincs szélessége"? vagy miért?...bocsánat ha nagyon hétköznapian fogalmazok

2016. dec. 9. 21:59
 1/7 dq ***** válasza:

> Szóval milyen tulajdonság/definíció miatt? azért mert egy "vonalnak nincs területe mert nincs szélessége"? vagy miért?...


Pontosan errõl van szó, kihagysz valamit belõle, aminek 0 a területe.


Egy lehetséges más megközelítés: mondjuk legyen a függvény a konstans 1, és, a [0,1), (1,0] szakaszokon folytonos, 1-ben meg mondjuk nincsen értelmezve.


Ekkor a két keletkezõ "négyzetet" le tudod fedni 2-nél tetszõlegesen kicsivel nagyobb téglalappal (pl: 2.000001 méretûvel le lehet fedni), és, bele tudsz írni 2-nél tetszõlegesen kisebb összméretû téglalapokat (pl: 1.9999 legyen az összegük).

Valamilyen szinten "természetes", hogy akkor a területe 2 legyen, a lukas alakzatnak, mi más lenne?


(annyira természetes, hogy a területnek a precíz matematikai felépítése történhet például majdnem kizárólag erre a fogalomra építkezve, hogy két alakzat közül ha az egyikkel le lehet fedni a másikat, akkor nagyobb területû)


Nem konstans függvény esetén inkább az van, amit te mondtál, elhagysz belõle egy 0 területû valamit.


Persze a hivatalos, matematikai szemléletû indoklás úgy néz ki, hogy megnézzük hogy hogyan definiáltuk a Riemann-integrált, és, végigkövetjük a definíciót hogy mit is ad.

2016. dec. 10. 00:32
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2016. dec. 10. 09:52
 3/7 anonim ***** válasza:
Egyébként ezen az úton haladva lehet eljutni a Lebesque mértékhez és a Lebesque integrálhoz: mi történik ha nem véges sok pontban változtatom meg az értéket? Vegyük azt a függvényt amelyik 1 irracionális x-re és 0 racionális x-re. Ez Riemann szerint nem integrálható de mégis bizonyos intuíció azt diktálná hogy igenis legyen integrálható méghozzá 0-tól x-ig éppen legyen x az integrálja.
2016. dec. 12. 03:49
 4/7 A kérdező kommentje:
Ennek a függvénynek van valami hivatalos neve is, nem tudod véletlenül, hogy mi az? :DDD
2016. dec. 12. 10:16
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
Dirichlet-függvény.
2016. dec. 12. 10:23
 6/7 anonim ***** válasza:

Majdnem: a D(x) függvény 1 racionális számokon és 0 irracionális számokon, én a 1-D(x) függvényről beszéltem.


A D(x) értéke x-ben egyébként felírható egy nagyjából ártatlannak látszó kettős határértéknek:


D(x)=\lim_{k\to\infty}\left(\lim_{j\to\infty}\left(\cos(k!\pi x)\right)^{2j}\right)


ebből azért elsőre senki nem vágja rá hogy ez racionális vs irracionális x-ekre lesz 1 ill 0.

2016. dec. 12. 10:31
 7/7 dq ***** válasza:

Olyan függvények limeszét veszed k szerint, amelyek a k! nevezõjû számokon 1-ek, mindenhol máshol 0.


Annyira nem nehéz látni.

2016. dec. 12. 11:05