Határozzuk meg P (4, -2,1) ponton átmenő és S: x+3z=1+y síkra merőleges egyenes paraméteres és paraméter nélküli egyenletrendszerét. Hogy kell megoldani?


2016. nov. 29. 14:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Átrendezzük a sík egyenletét: x-y+3z=1, ebből kiolvasható a normálvektora: (1;-1;3); Ha ezzel a vektorral, illetve t skalárszorosával eltolod a P pontot, akkor az egyenes pontjait fogod megkapni, tehát az egyenes pontjai t-től függően:


(4+t ; -2-t ; 1+3t)


Ez a paraméteres egyenletrendszere. A paraméter nélkülit úgy kapjuk meg, hogy az


x=4+t

y=-2-t

z=1+3t egyenletrendszer tagjait mind t-re rendezzük:


x-4=t

-y-2=t

(z-1)/3=t, tehát az egyenes paraméter nélküli egyenletrendszere:


x-4=-y-2=(z-1)/3.

2016. nov. 29. 15:15
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. nov. 29. 15:21
 3/3 A kérdező kommentje:

Határozzuk meg a P(-1,4,2), pontra illeszkedő és az e: x=1+2t , y=-1+3t, z=3 egyenesre merőleges sík egyenletét.

Ennek a feladatnak a megoldását tudnád esetleg?

2016. nov. 29. 15:33