Fizika, ferde hajítás, vektorosan, hogyan kell megcsinálni?


Vízszintes terepen v_0 kezdősebességgel elhajítunk egy testet úgy, hogy a kezdeti sebessége alfa szöget zár be a vízszintessel. Mikor lesz a test pillanatnyi sebessége merőleges a kezdeti sebességre?


Azt tudom, hogy a két vektor akkor merőleges egymásra, ha a skaláris szorzatuk 0. Elvileg felírtam a két vektort a tényezőiknek felírásával, de az nem biztos h jó lett, úgyhogy azt inkább itt nem osztom meg, nehogy bezavarjak a feladatmegoldásba.


Sürgősen (holnapra) kellene ezt a feladatot megcsinálnom, előre is nagyon köszönöm a segítségeket!



2016. okt. 9. 21:24
 1/6 anonim ***** válasza:

Írd csak le a megoldásod, lehet, hogy jó és nem fogsz bezavarni.

Utána segítek!

2016. okt. 9. 21:50
 2/6 A kérdező kommentje:

v_0 * v = 0, ekkor merőleges egymásra a két vektor.


v_0 = (v_0*cos(alfa), v_0*sin(alfa))

v = (v*cos(béta), v*sin(béta)+g*t)


Rajzoltam ábrát is, és arra rájöttem, hogy csak akkor lehet merőleges a v a v_0-ra, ha a v_0 ferdén felfelé mutat, és a v pedig már túlment a pálya legmagasabb pontján. Felírtam bétát úgy, hogy alfa-pí/2, ezzel a behelyettesítéssel újra felírtam a v vektort. Majd felírtam ezt az egyenletet:


[v_0*cos(alfa)*v*cos(alfa-pí/2)] + [v_0*sin(alfa)*v*sin(alfa-pí/2)+g*t] = 0


Idáig jutottam.

2016. okt. 9. 22:10
 3/6 dq ***** válasza:

Azt tudod hogy v es v0 csak fuggoleges komponensben ternek el. Ha a fuggoleges elterest is elnevezed egy vektornak (mondjuk f vektor), akkor egy olyan haromszoget kapsz a harom vektorbol hogy v0 mutat ferden jobbra folfele, f mutat v0 vegpontjabol lefele, es v mutat v0 kezdopontjabol f vegpontjaba (v=v0+f). Ahol v0 es v meroleges.


Innen mar ki kell tudnod szamolni hogy egy alfa szoghoz mekkora (v0 nagysaga fuggvenyeben mekkora) f tartozik es hogy az mikor/hol lesz.

2016. okt. 9. 22:43
 4/6 dq ***** válasza:
Egyébként, amit írtál, az kész van nem? Kifejezed belõle t-t, és annyi.
2016. okt. 9. 22:45
 5/6 dq ***** válasza:

Marmint v-t fel tudod úgy írni hogy

> cos(alfa)*v0 = cos(béta)*v

Ez azt fejezi k hogy a vízszintes komponensük megegyezik. És t-t kifejezed és kész.

2016. okt. 9. 22:48
 6/6 A kérdező kommentje:
Hú, tényleg, a v_0x és a v_x valóban egyezik, ez eszembe se jutott, köszi! Viszont szerintem az f vektorral elvittél engem az erdőbe, anélkül ki tudtam nagy nehezen fejezni mind a sebességet, mind az időt (ha csak el nem csesztem). Az f vektorral nem tudtam mit kezdeni.
2016. okt. 10. 06:38