8. -os Kémia háziban segít valaki?


Hány gramm víz keletkezik, ha 24g hirdogént égetünk el?


150 g 20 tömegszázalékos nátriumhidroxid oldatot hány mól hidrogén-kklorid közömbösíti? Ez hány gramm hidrogén-kloridot jelent?

Ha lehet elmagyaráznátok?



2016. dec. 9. 20:14
 1/1 anonim válasza:

Az égetés mindig oxigénnel való reakciót jelent, tehát a H2 reagál az O2-vel.


2 H2 + (1) O2 = 2 H2O => a számok azért ilyenek az anyagok elôtt, mert az = jelnek mind a két oldalán ugyanannyinak kell lennie. Ezek a számok az anyagmennyiséget jelentik, hogy 2 mól H2 1 mól O2-vel reagál, de 2 mól víz keletkezik - ezt le is lehet olvasni az egyenletbôl.


m(H2)= 24 g, n(H2)=m/M=24g/(2g/mol)= 12 mol Hidrogén van.

Ugyanennyi mól víz keletkezik: n(H2O)= 12 mol, m(H2O)= n*M= 12 mol * 18g/mol = 196 g


Tömeg = anyagmennyiség * moláris tömegû

Anyagmennyiség = tömeg / moláris tömeg


----


(1) NaOH + (1) HCl = NaCl + H2O - a közömbösítésben (szinte) mindig egy "só" és víz keletkezik

Ebben az egyenletben ugyanannyi a "szám" a két reagáló anyag elôtt, emiatt 1 mól 1 móllal reagál belôlük.


150 g NaOH-oldat vízbôl és NaOH-ból áll, 20 m/m% NaOH van benne


az oldott anyag tömege = az oldat tömege * ( tömegszázalék / 100 )


Itt: m (NaOH) = 150 * (20/100) = 30 g

Ki kell számolnunk az anyagmennyiségét is, mert ugye az egyenletbôl láthatjuk, hogy ugyanannyi HCl-val fog reagálni.

n(NaOH) = m(NaOH) / M(NaOH) = 30g / 40g/mól = 3/4 mól

n(HCl) = n(NaOH) = 3/4 mól

m(HCl) = n(HCl) * M(HCl) = 3/4 mol * 36.5 g/mol = ... (fejben nem tudom kiszámolni, de ez a végeredmény)


Ha bármi kérdésed lenne, keress nyugodtan :)


19/L

(Budapest)

2016. dec. 10. 00:26