Valaki meg tudná csinálni ezt a házit?
Nem villamosmérnöki kar...hanem mérnökinfó 1. félév. Nem járok rossz iskolába :D
De köszi ennyit még én is sejtettem. Azt megkérdezhetem hogy feladatonként milyen törvényeket vagy számolást kell használni...az is nagy segítség lenne!!!
A megadott adatokkal a tranzisztorok bázis árama 0,002mA (Ic/beta), bár a beta a kisjelű áramerősítési tényező, de ha nem adják meg akkor nagyjából megegyezik a DC áramerősítési tényezővel. Ez az áram gyakorlatilag 0 így azt elhanagyoljuk.
1. Re ellenállás T1 tranzisztornál:
A T1 tranzisztor bázis feszültsége gyakorlatilag 0 lesz. így a T1 tranzisztor Emitter feszültsége -0,6V lesz (hurok törvény és a megadott 600mV bázis-emitter fesz. miatt).
A hurok tv. miatt az Re emitter ellenállás feszültsége -12V-0,6V=11,4V, majd innen már Ohm törvénnyel megvan az Re értéke (R=U/I), az áramot megadták.
2. Kollektor emitter munkaponti feszültségek:
A felső T2 tranzisztor esetében ki kell számoljuk a bázis feszültséget, ez egy terhelt feszültség osztó, de a terhelő áramot elhanyagoljuk, mert igen kicsi. Ez esetben igaz lesz, hogy 12V=Ioszto*R2+(Ioszto+Ibazis)*R1 -> Ebből kis matekkal Ioszto megvan, ha megvan Ioszto (osztó áram) akkor a bázis feszültség Ohm törvénnyel Ioszto*R2 lesz. Ha ez megvan akkor ennél 600mV-al alacsonyabb a T2 emitter feszültsége. T2 kollektor feszültsége ismét hurok tv-el: tápfesz(12V)-Ic*Rc ebből Ic és Rc meg van adva, egy szorzással és egy kivonással megvan a kollektor feszültség. A kollektor feszültségből kivonod az emitter feszültséget (ld. korábban) megvan a felső tranzisztor kollektor-emitter munkaponti feszültsége. Az alsó tranzisztor kollektor feszültsége megegyezik a felső tranzisztor emitter feszültségével. Az alsó tranzisztor emitter feszültsége -0,6V (ld. korábban) ezáltal megvan az alsó tranzisztor kollektor-emitter munkaponti feszültsége.
3. Kisjelő erősítési tényező: mivel ennek számítására számtalan módszer van (ezek azonos eredményt adnak), de komoly hitviták vannak, hogy melyik a jó módszer ezt nézd meg a tankönyvedben (legjobb a helyettesítő képeket felrajzolni és abból számolni h paraméterekkel).
4. Ugyanez igaz a ki és bemeneti ellenállásokra. A bementi ellenállás gyakorlatilag 10kOhm lesz (egy picit alacsonyabb).
Köszönöm!
Remélem ha lesz időd az 5. feladatot is leírod a 3. 4. feladatot meg megnézem a tankönyvembe...jah nincs is tankönyv meg semmi sincs csak 10-15 oldalas powerpoint-os diák megjegyzésekkel, de nem baj megoldom :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!