Segitenetek ezeket az osztasokat levezetni pls? Holnap doga, számológépet használni tilos!?

10080:180, 65,4*0,78 füzetbe megvannak de nem ertem azt a levezetest
2016. nov. 30. 20:06
 1/2 reechey válasza:

10080:180=56

Először veszed az 1008-at, leosztod 180-nal, ami 5,ezt leírod az = jel után, és visszaszorozva 5*180 az 900, tehát marad 108 (1008-900=108), ezt leírod alá. Ezután tovább mész egy számjeggyel, és azt odaírod a maradék mögé, jelen esetben a 0, tehát most 1080-at osztasz le 180-nal, ami 6, visszaszorozva 0-át kapsz maradékul, és odaírod az 5 mellé a 6-ot és a válasz 56.


Szorzásnál én szeretem felszorozni egész számokra a tagokat tíz hatványával (pl: 100 vagy 1000 stb.), majd amennyivel felszoroztam mindkét tagot, az eredményt annyival le is osztom a végén. Tehát 654*78 esetén úgy jársz el, hogy 7-tel végigszorzod 654-et számjegyenként jobbról balra, és aláírod az eredményeket, vagyis: 7*4=28, ebből leírod a 8-at, és a 2-t továbbviszed, 5*7=35, de a 2-t amit hozol tovább hozzáadod, 35+2=37 és ebből leírod a 7-et az előzőleg leírt számjegytől balra és továbbviszed a 3-at, végül 6*7=42 és 42+3=45 ezt már kiírhatod teljesen, mert nincs további számjegy amivel szorozhatnál. Most jön a második szorzó számjegy a 8-as a 78-ból, hasonlóan jársz el, mint az előbb viszont !FONTOS!, hogy ezt amikor aláírod, akkor egy számjeggyel jobbra legyen eltolva a helyiérték miatt. Végül összeadod a kettőt (remélem tudod hogyan kell azt már, ha nem lásd általános iskola 2. osztály) és leosztasz 1000-rel (jelen esetben, mert a 0,78-at 100-zal, 65,4-et pedig 10-zel szoroztad, és 100*10=1000) és azt kapod hogy: 654*78=51012, 51012/1000=51,012, és ha beírod a 65,4*0,78-at számológépbe, akkor ugyanezt kapod.


Persze szórakozhatsz felszorzás nélkül is, de azt biztosan elrontanád.


(És bocsesz ha nagyon sűrű, remélem azért érthető.)

2016. nov. 30. 21:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Jaj nagyon nagyon koszonom!!! ❤
2016. dec. 1. 01:59