Hogy kezdjek ezeknek a feladatoknak neki?


1. Egy dobókockát egymás után 6szor feldobunk. Mennyi a valószínűsége annak, hogy 2 dobás összege 6 és a többi ettől ettől eltérő.


2. Két kockával dobunk. Mennyi a valószínűsége, hogy az egyik kockán 6ost rendre / két egyenlő számot dobunk és és a két dobott szám összege 8.


2016. nov. 28. 21:24
 1/6 anonim ***** válasza:

1. Ez azt jelenti, hogy ha a hatból három dobás 3-as, az már rossznak számít? Mert 3+3 háromféleképpen is kijöhet, pedig csak egy lehet?

Vagyis ha hármast dob, az csak akkor lehet jó, ha pontosan kettőt dob (persze csak akkor, ha a többi dobás is megfelelő).

És ha kijön, hogy 1+5, akkor már nem dobhat se 1-t, se 5-öt, de olyat se, hogy pl. 2 és 4, vagy 3 és 3?


2. Ez a fogalmazás így nem igazán érthető, ez két feladat lenne? Mit jelent az, hogy "rendre"?

2016. nov. 29. 00:27
 2/6 A kérdező kommentje:

2. igen két feladat lenne


1. sajnos én sem értem a feladatot teljesen, de szerintem erre akar célozni:


6 dobásból 2 dobás ez lehet: 1+5, 2+4, 3+3 a többi dobás összege más kell hogy legyen...

2016. nov. 29. 09:03
 3/6 anonim ***** válasza:

1. Feltételezem, hogy nem egyetemi matek, úgyhogy egy egyszerűbb értelmezésre adom meg a választ: mennyi a valószínűség, hogy az első két dobás összege hat és a többi dobásban már nem fog szerepelni az első két dobás száma.

Ha a dobás összege 6, az így jöhet ki: 1+5, 5+1, 2+4, 4+2 és 3+3.

A 3+3-at külön kell nézni, mert ez befolyásolja, hogy a későbbi dobásokban hány számból választhatunk még.

Tehát ha 3+3: az 1*1*5*5*5*5 jó lehetőség (a két első szám csak 3-as lehet, tehát a hatból egyet-egyet választhatunk, utána pedig nem lehet hármas, ezért a hatból a hármast már nem számolhatjuk, így a lehetséges jó dobások száma 5, konkrétan: 1,2,4,5 vagy 6)

Ha nem 3+3 az összeg, akkor az első kettő dobás két számot zár ki az utánuk levőkből, így ezek lehetséges száma: 4*1*4*4*4*4

4 - mert a 1,2,4,5 számok lehetnek itt

1 - mert az első szám már meghatározza, hogy mi legyen itt, hogy az összegük 6 legyen (pl. ha az első 1 volt, akkor ide csak az 5 jó)

az első két dobás két számot zárt ki a hatból, így a többinél 4-4 lehetőség a jó esetek száma

Ezek össze adja meg a jó lehetőségeket: 4*1*4*4*4*4 + 1*1*5*5*5*5 = 625 + 1024 = 1649

Összes lehetséges dobások: 6^6 = 46656

Valószínűség: 1649/46656


2. Ezt akkor sem értem, írd le két mondatként.

2016. nov. 29. 10:24
 4/6 A kérdező kommentje:

2. feladat mennyi a valószínűsége annak, hogy


a.) Az egyik dobókockával csak 6ost dobunk a másikkal valamelyen másik számot.


b.) Mennyi a valószínűsége annak, hogy két egyenlő számot dobunk és a számok összege 8 (tehát két 4est dobunk)

2016. nov. 29. 19:27
 5/6 anonim ***** válasza:

2.a,

az első 6-os, a többi nem hatos: 1*5*5*5*5*5

viszont a hatos nem csak első helyen lehet, hanem második, harmadik... stb helyeken, ezért szorozni kell 6-al, ennyi a jó lehetőség: 6*1*5*5*5*5*5 = 18750

összes lehetőség: 46656

arány: 18750/46656


2.b,

kettő fix négyes dobás és négy nem négyes lehetőségek száma, ha az első kettő a négyes: 1*1*5*5*5*5

A két négyes (6 alatt 2) helyen lehet, ezért a jó lehetőségek száma: (6 alatt 2) * (1*1*5*5*5*5) = 9375

összes lehetőség: 46656

arány: 9375/46656

2016. nov. 29. 19:46
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a magyarázatokat
2016. nov. 30. 11:28