SOS! Hány ml 0.14mol/L koncentrációjú NaOH oldat kell 150ml 9.8 g/dm3 koncentrációjú NaOH oldathoz adni, hogy a keletkezett oldat koncentrációja 0.2mólos legyen? M=40g/mol.

Előre is köszönöm a megoldást!
2016. nov. 28. 19:38
 1/1 Arp Du ***** válasza:

0.14mol/L

1 L-ben van: 0,14mol NaOH

1 ml-ben van: 0,00014mol

x ml-ben van: x*0,00014mol


második: 150ml=0,15L 9,8g/dm3=9,8g/L

0,15L *9,8g/L= 1,47 g

1,47g /40g/mol= 0,037 mol NaOH


keletkezett oldat: hány mol/mennyi térfogatban = 0,2 mólos legyen

(0,037mol +x*0,00014mol) / (0,15L +x*0,001L) = 0,2 mol/L

könnyebb számolni ha x ml helyett-> x L-t adnak hozzá, és a végén eredményt váltani L->ml

0,037mol +x*0,14mol / 0,15L +x*L = 0,2 mol/L


mindkét oldalt osztva mol/L-lel

0,037 +x*0,14 / 0,15 +x = 0,2

0,037 +x*0,14 = 0,2*(0,15 +x)= 0,03 +x*0,2

0,037-0,03= x*(0,2-0,14)

0,007= x*0,06

x=0,1167

0,1167 L= 116,7 ml

2016. nov. 28. 21:05