Mi a töménységi sorrend a következő NaOH-oldatok között:?


a) 25 tömeg%-os b) 5 anyagmennyiség%-os c) 10 mol/dm3 koncentrációjú

(oldat sűrűsége: 1.33 g/cm3)



2016. márc. 29. 12:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Legegyszerűbb ha az utolsó kettőt is átszámoljuk tömegszázalékba. Ehhez vehetünk tetszőleges mennyiségeket, célszerű olyat választani amilyen típusú mértékegység meg van adva.


b): Vehetünk 100 mol oldatot, akkor abban van 5 mol NaOH és 95 mol víz. a NaOH tömege: m=n*M=5*40=200 gramm, a vízé m=n*M=95*18=1710 gramm, összesen tehát van 1910 gramm oldatom, azaz a tömegszázalék: 200/1910 *100%= 10,5%


c) Vehetünk 1 dm3 oldatot, ami 1000 cm3, ebben van 10 mol oldott anyag (NaOH), aminek tömege 400 gramm. Egy ilyen oldat tömege a sűrűségből következően 1330 gramm, így tehát a tömegszázalék: 400/1330 *100%=30%


Fontos észrevenni, hogy itt a c) részben nem kellett összeadni a két tömeget, mivel a sűrűség az egész oldat tömegét adja meg, míg a b)-ben a víz és oldott anyag tömegét külön-külön kellett kiszámolnunk, majd ezeket összeadva kaptuk a teljes oldat tömegét.


A töménység sorrendje tehát, kezdve a leghígabbal: b), a), c)

2016. márc. 29. 13:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2016. márc. 30. 18:10