Kérhetek segítséget? Egy fémkeverék vasat, alumíniumot és rezet tartalmaz. A keverék 2 g-os mintáját NaOH oldatban oldva hidrogéngáz fejlődött és szilárd anyag marad vissza.

A keverék újabb 2 g-os mintáját sósavban oldottuk ekkor 1,84 dm3 standardállapotú hidrogéngáz fejlődött.A sósavas oldás után megmaradt, feloldatlan szilárd anyagot tömény salétromsavban oldottuk, majd akeletkezett oldatból feleslegben vett NaOH oldattal színes csapadákot választottunk le. Ezt leszírtük, majd tömegállandóságig hevítettük :104 mg feketeport kaptunk.Itt le kellett írni az egyenleteket(ez még nagyjából ment) majd a kérdések: mekkora térfogatú standardállapotú hidrogéngáz fejlődött az első NAOH oldatos reakcióban,illetve milyen a kiindilási fémkeverék tömegszázalékos összetétele.

2016. febr. 24. 15:21
 1/5 anonim ***** válasza:
Én a kémiában nem vagyok járatos - középiskoláig tanultam-, viszont érdekel a kérdésből valami: először a NaOH a vassal, a sósav az alumíniummal végül a kénsav a rézzel tudott reakcióba lépni?
2016. febr. 24. 15:26
 2/5 anonim ***** válasza:
Ez érettségi feladat? Honnan van?
2016. febr. 24. 15:27
 3/5 anonim ***** válasza:
A NaOH csak az aluminiumot oldja fel. Visszamarad a réz és vas keveréke. A sósav a vasat oldja ki a keverékből, tehát ottmarad a réz. A rezet a salétromsav feloldja réz-szulfát keletkezése során. A réz-szulfát a NaOH hatására rézoxid/hidroxid keverékévé csapódik ki, aminek hevítésével fekete rézoxid CuO Keletkezik. Innen kell visszaszámolni. hogy mennyi volt a réz, majd értelemszerűen tovább visszafelé.
2016. febr. 24. 16:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Full rossz az előző. A salétromsavhoz hogy jön szulfát?!


1) 2 gramm keveréket NaOH-ba raksz:

- Al oldódik, mert amfoter: 2Al + 2NaOH + 6H2O = 2Na[Al(OH)4] + 3H2

- Cu, Fe nem oldódik » visszamaradnak


2) Újabb 2 grammos keveréket oldasz sósavban (ami NEM a visszamaradt szilárd anyag!!, hanem a kiindulási keverékünk):

- Al, Fe oldódik: 2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2 ill. Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

- Cu nem oldódik » visszamarad


3) Most viszont már a 2)-es folyamatban visszamaradt szilárd anyagot kezeled salétromsavval, ami ugye réz:

- Cu + 4HNO3 = Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O

Az oldatba réz(II)-ionok kerülnek, ami a hozzáadott nátrium-hidroxid hatására leválik:

- Cu2+ + 2OH- = Cu(OH)2

A hevítés hatására a réz(II)-hidroxid vízvesztés közben végül teljesen réz(II)-oxiddá alakul:

- Cu(OH)2 = CuO + H2O


Visszafelé kell elindulni, tehát a 3)-as folyamatoknál.

104 mg réz(II)-oxid anyagmennyisége: 1,31 mmol, ami ugyanennyi mmol rézből keletkezett.

Azaz a 2 grammos keverékednek 0,104 grammja réz. Maradék: 2-0,104=1,896 g

A sorban a következő a 2)-es reakciók lesznek.

1,84 dm3 hidrogéngáz anyagmennyisége: 0,075 mol

x mol hidrogén 2/3x mol alumíniumból, míg (0,075-x) mol hidrogén (0,075-x) mol vasból keletkezik.

2/3x mol Al tömege: 2/3x * 27 = 18x gramm

(0,075-x) mol Fe tömege: (0,075-x) * 55,9=4,2-55,9x

A két tömeg összege adja az 1,896 grammot: 18x + 4,2 - 55,9x = 1,896

x-re azt kapod, hogy: 0,061 mol

Visszahelyettesítesz a tömegekbe: Al tömege 1,098 gramm, míg Fe tömege 0,783 gramm.

Szumázzunk: 1,1 + 0,8 + 0,1 = 2 gramm.

Ha sok tizedessel számolsz 1,9 körül jön ki, ezért kerekítgettem az utolso lépésbe. A tömegszázalékot meg magad is kiszámíthatod már, meg a NaOH-s reakcióban keletkező H2 anyagmennyiségét.

2016. febr. 24. 16:56
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm , már tudom mi volt a hibám , a tanárom adta,de gondolom ,hogy érettségi feladat
2016. febr. 24. 17:28