Tudnátok segíteni ebben a matematika feladatban?

Pista bácsi hat lánya között aranyat osztott szét. Az első lány megkapta az aranyak egy hatodát, a második a maradék egy ötödét, a harmadik a maradék egy negyedét, a negyedik a maradék egy harmadát, az ötödik a maradék felét, a hatodik pedig 6 aranyat. Hány aranyat kaptak külön-külön a lányok?

2016. nov. 15. 20:53
 1/4 anonim ***** válasza:
Mindenki 6 aranyat kapott. A levezetést rábízom olyanra aki tudja ez hányadikos feladat, és ahhoz mérten leírja.
2016. nov. 15. 21:08
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! 6. osztályos a lányom. És éppen a levezetés okozott problémát nekem.A magam módján kiszámolom de nem tudom hogy vezessem le. :(
2016. nov. 15. 21:12
 3/4 anonim ***** válasza:

Elsőnek leírom úgy ahogy könnyen elmagyarázhatod neki, aztán egyenletként is amiből valószínű semmit sem fog érteni, sem érdekelni nem fogja.


Veszel valamiből 6 egyenlő nagyságút (kocka csoki, papírcetli, akármi), és egymás mellé helyezed őket. Az első lány 1/6 részt kapott ami azt jelenti, hogy 6-ból 1-et, ezt az egyett félre rakod, hogy ennyit kapott az első lány. Maradt 5 darab, és a második lány ebből kap 1/5 részt, ami 1 darab az ötből, félre rakod, maradt 4 darab. Ezt végig csinálod az utolsó lányig és utána lehet majd látni, hogy mindenkinél ugyan annyi lett. Tudjuk, hogy az utolsó lány 6 aranyat kapott, ezért 1 kocka csoki 6 aranynak felel meg, mindenkinél 1 kocka csoki lett, így 6 aranya van az összes lánynak.


Egyenletben:

Legyen az összes arany x.


1. lány: (1/6)x


Maradék: 1. lány részét kivonjuk az egészből: (x - (1/6)x)

2. lány: (x - (1/6)x) * (1/5) = (1/6)x


Maradék: 1. és 2. lány részét kivonjuk az egészből: (x - 2 * (1/6)x)

3. lány: (x - 2 * (1/6)x) * (1/4) = (1/6)x


Maradék: 1, 2, 3. lány részét kivonjuk az egészből: (x - 3 * (1/6)x)

4. lány: (x - 3 * (1/6)x) * (1/3) = (1/6)x


Maradék: 1, 2, 3, 4. lány részét kivonjuk az egészből: (x - 4 * (1/6)x)

5. lány: (x - 4 * (1/6)x) * (1/2) = (1/6)x


Maradék: 1, 2, 3, 4, 5. lány részét kivonjuk az egészből: (x - 5 * (1/6)x)

6. lány: (x - 5 * (1/6)x) = (1/6)x


Mivel tudjuk, hogy a hatodik lánynak 6 db van, ezért (1/6)x = 6

Mindenkinek (1/6)x része van, ezért mindenkinek 6 darabja van.

2016. nov. 15. 21:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm hogy ennyire részletesen leírtad!!!
2016. nov. 15. 21:49