Fizika házi nem értem. Egy egyenletesen haladó vonat sebessége 10m/s a vonatban elejtünk egy követ ami 0.8 mp alatt esik le. Mekkora a kő sebessége? Mekkora utat tesz meg a vonat.

Ebből a szabadon eső test gyorsulásából kell kiindulni? ami 10m/s,csak ezt hogy hozom össze a sebesség és az út kiszámításával?
2016. nov. 12. 06:27
 1/4 Minekvan ***** válasza:
Abból indulj ki, hogy a vonatban a kő függőleges pályán esik, mig a vonaton kívüli szemlélő azt a pályát egy fél parabola alakban látja ez utóbbinál a vonat sebessége is szerephez jut. (A vízszintes dobás esete)
2016. nov. 12. 09:31
 2/4 Minekvan ***** válasza:

Ha a kő 0,8s alatt leesik , ez idő alatt a vonat megtesz s=v1*t azaz 10*0,8=8m utat.

a kő sebessége padig vk=g*t=10*0,8=8m/s.

2016. nov. 12. 09:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Mihez képest kell a sebesség? Mert az relatív fogalom ám? A vonathoz vagy az álló bakterhoz?


Mert ha a bakterhoz, akkor még bele kell rakni egy phitagorast...

2016. nov. 12. 10:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a vàlaszokat
2016. nov. 12. 14:56