Hogyan kell? Help! Sürgős!

Egy ötszög belső szögei számtani sorozatot alkotnak (vagyis a nagyság szerint egymást követő szögek külömbsége ugyananyi). A legnagyobb és a legkisebb belső szög külömbsége 32fok. Mekkorák az ötszög belső szögei?

2016. nov. 8. 17:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Legyenek a szögek a, a+x, a+2x, a+3x és a+4x. Azt tudjuk, hogy a legnagyobb és a legkisebb különbsége 32 vagyis a+4x-a=32, ebből x=8. Tudjuk azt is, hogy mennyi az ötszög szögeinek összege, vagyis a+a+x+a+2x+a+3x+a+4x= (mennyi is az ötszög szögeinek összege? Ugye tudod?)


X ismeretében "a" kiszámítható, ez lesz a legkisebb szög.

2016. nov. 8. 18:32
 2/6 A kérdező kommentje:
5a+5x=540 és innen hogyan tovább?
2016. nov. 8. 18:48
 3/6 anonim ***** válasza:

Másként: legyen a középső szög nagysága x, ekkor a szögek nagysága emelkedő sorrendben:


x-2d, x-d, x, x+d, x+2d, akkor a szögek összege pont 5x, tetszőleges ötszög belső szögeinek összege mindig ugyanannyi, ezt osztva 5-tel, megkapjuk x értékét.


A legnagyobb és a legkisebb különbsége x+2d-(x-2d)=4d, ez 32°-kal egyenlő, tehát d=8°.


Remélem, be tudod fejezni.

2016. nov. 8. 18:51
 4/6 anonim ***** válasza:
Mivel tudjuk, hogy x=8°, ezért x helyére beírod, értelemszerűen.
2016. nov. 8. 18:52
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha tényleg nem tudod kiszámítani, akkor leírom, bár lehet, hogy már késő:

5a+10x=540, (nem 5a+5x!)

x helyébe beírjuk a 8-t, 5a+80=540, ebből a=92.

A szögek: 92,100, 108, 116, 124.

2016. nov. 9. 18:18
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi 5.válaszoló. Amúgy az jött ki amit leírtál!
2016. nov. 9. 18:39