Holnapra kéne ez a Matekházi de nem értem, valaki segítene?


5 feladatot kaptunk a szünetre Matematikából. 8. Osztályos vagyok de az utolsó feladat kifogott rajtam, valaki segítene megoldani? Ha megcsinálná és leírná mi hogyan működik jobban átlátnám a dolgokat. Nem vagyok jó ezekben a táblázatokban

pontozok is!



2016. nov. 7. 16:12
 1/9 A kérdező kommentje:

[link]


Itt a feladat

2016. nov. 7. 16:12
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem értem! Tegnap ez a feladat már ment:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Az elsőre válaszoltam 22:24-kor. Arra nem reagáltál, hanem újra kiírtad. Nem értem miért?

2016. nov. 7. 16:28
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez egy derékszögű háromszög, amelynek befogói a és b, átfogó a c. Így az első sorban Pitagorasz-tétellel máris kiszámolhatod a c hosszt.

A magasságot behúzva láthatod, hogy kapsz újab két kisebb derékszögű háromszöget, melynek egyik befogója lesz a magasság, Pitagorasszal felírva kétféleképpen:

gyök(b^2 - q^2) = m

gyök(a^2 - p^2) = m

Mind a kettő ugye a magasság, tehát:

gyök(b^2 - q^2) = gyök(a^2 - p^2)

Az a és b oldalak ismertek, és az ábrából láthatod, hogy c=q+p, ezeket felhasználva kiszámíthatóak a p és q értékek:

gyök(b^2 - q^2) = gyök(a^2 - (c-q)^2)

Ebben csak q az ismeretlen, megkapod. Utána p=c-q is adódik, majd pedig behelyettesíted valamelyik fenti magasság egyenletébe, és megkapod azt is.

Más megoldás a magasságra:

Általános esetben a háromszög területe T=a*ma/2=b*mb/2=c*mc/2

Derékszögű háromszögé pedig T=a*b/2

Utóbbival megkapod a területet, amit felhasználva c*mc/2 képletből megkapod a magasságot.


Második sor:

Magasságtételből tudjuk, hogy m=gyök(p*q), így máris számolhatod a magasságot. Az oldalakhoz pedig Pitagorasz-tételeket kell felírogatnod és kész.


Harmadik sor:

Az a és p oldalakból Pitagorasz-tétellel számolható a magasság. Ha megvan a magasság, kiszámolható a q is az m=gyök(p*q) képletből. Így már ismered a c oldal hosszát is, Pitagorasszal megkapod a B oldalt.


Negyedik sor:

T=c*mc/2 képlettel megkapod a területet. Ez megegyezik az a*b=2 képlettel, tehát a*b értékre kapsz egy értéket, ez lesz az egyenletrendszer első egyenlete.

A második egyenlethez felírod a Pitagorasz-tételt a teljes háromszögre:

a^2 + b^2 = c^2

Így van két egyenleted, két ismeretlennel, megkapod az a és b oldalt. Innentől pedig a kis háromszögekre felírva a Pitagorasz-tételeket megkapod p és q értékeket is.

2016. nov. 7. 16:30
 4/9 A kérdező kommentje:

"Utóbbival megkapod a területet, amit felhasználva c*mc/2 képletből megkapod a magasságot.'

és az mc az mennyi?

2016. nov. 7. 17:28
 5/9 anonim ***** válasza:

A képen az m magasság.

De próbáld is megérteni mit miért hogyan, mert annak sincs sok értelme, ha valaki megoldja helyetted, de annak se, ha kapsz támpontot, de bele sem gondolsz mit számolsz.

2016. nov. 7. 17:36
 6/9 A kérdező kommentje:

teljesen igazad van, azért kérdezem hogy ne hogy valami butaságra gondoljak.

Ha van egy feladat amit nem értek sokkal jobban átlátom ha kész állapotban van előttem. Tanulmányozom s utána egyedül megpróbálom megoldani. Köszönöm!

2016. nov. 7. 17:44
 7/9 A kérdező kommentje:
Még annyit légyszíves, a második sornál kiszámolom a magasságot, és utána hogyan számoljak a pitagorassz tétellel ha nincs megadva se az a,b,c ?
2016. nov. 7. 17:45
 8/9 A kérdező kommentje:
A 4-nél, az utolsónál a 2640/73-at, szóval ezt az egyenletet, (2640/73) osszam el,vagy is végezzem el, és a kapott eredményt (36,16) szorozzam meg 73-al?
2016. nov. 7. 17:52
 9/9 anonim ***** válasza:

Másodiknál Pitagoraszt a kis háromszögekre írsz fel: ATC háromszögre valamint BCT háromszögekre. Így megkapod az oldalakat.


Negyediknél:

Igen, de ha a területet számolod, akkor még osztani kell 2-vel is, mivel T=c*m/2

Egyébként ez a számolás mehet fejben, mivel a 2640/73 szorozva 73-mal az épp 2640, tehát a terület 1320 lesz. Innen számolod tovább.

2016. nov. 7. 18:18