TheHunLogax kérdése:

Segítőkész illető segítségét várnánk erre a feladatra :?

Egy 360 m/s kezdősebességgel fellőtt robbanó lövedék akkor robban fel, amikor vízszintes irányban 9km-re távolodik a kilövés helyétől. A kilövés után mennyi idő múlva észlelik a robbanás hangját a kilövés helyén? A hang terjedési sebessége 333 m/s. (Sinus, Cosinus stb.) Kérlek valaki vezesse le, mert a koleszban senki sem tudja rá biztosan a megoldást.

2016. nov. 5. 18:52
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem hiányzik egy adat?

Milyen szögben lőtték fel?

2016. nov. 5. 19:41
 2/6 anonim ***** válasza:

Nézzétek át a képleteket: [link]


A d=v^2*sin(2a)/g képletből tehát a kezdősebességből és a távolságból számoljatok kilövési szöget...


A t=2v*sin(a)/g képletből számoljátok ki a becsapódás idejét...

És ehhez az időhöz adjátok hozzá hogy 9km távolságból mennyi idő alatt ér vissza a hang az ágyúhoz...

2016. nov. 5. 20:16
 3/6 anonim ***** válasza:
Ja, hogy úgy robbanó lövedék, hogy a becsapódáskor robban.
2016. nov. 5. 21:08
 4/6 A kérdező kommentje:

Mosthogy megnéztük a lapot,találtunk rajta egy adatot :S

60˙-os szögben lőtték fel,el volt mosódva a szöveg és nem láttuk >.<

2016. nov. 5. 21:15
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha 60 fokos szögben dobja el, akkor a vízszintes sebessége 360*cos(60). A 9km-t ekkora sebességgel kell megtennie, tehát 360*cos(60)=9000/t, tehát t=9000/(360*cos(60)).

A hang visszajutása: Ekkor h=9000*tan(60)-10*9000²/(2*360²*cos²(60)) magasságban lesz. Pitagorasz tételből a távolság sqrt(h²+9000²), amit 333m/s sebességgel kell megtennie, t=sqrt(h²+9000²)/333

A megoldás a két idő összege: 78.5741s

2016. nov. 5. 21:23
 6/6 bongolo ***** válasza:
100%

A kezdősebesség vízszintes komponense v₁ = 360/2 m/s (60 fok koszinusza 1/2).

Ilyen sebességgel t = s₁/v₁ = 9000/180 másodpercig repült a robbanás előtt.


A kezdősebesség függőleges komponense v₂ = 360·√3/2 m/s

Ez a komponens függőleges hajításnak felel meg:

s₂ = v₂·t - g/2·t² = 180·√3·50 - 5·50² = ... méter magasan lesz a robbanáskor

(azért mínusz, mert v₂ felfelé irányú, g pedig lefelé)


A teljes távolság pitagorásszal: s = √(s₁² + s₂²) = ...

v₃ = 333 m/s

t₃ = s/v₃ = ... idő alatt ér vissza a hang


A kilövéstől számolva t+t₃ az idő.

2016. nov. 5. 21:47