Nem értem a matematikát, ezt a fajta hatványozást hogy lehet megcsinálni?


ugye van például az a feladat, hogy:

(x + 1 / 2)²= ennek a végeredménye=x² + x + 1 / 4


ha már az x-et hatványoztam, akkor minek oda még a +1x?

Nem tudok rájönni, és nagyon megköszönném, ha valaki értelmesen elmagyarázná



2016. nov. 5. 13:57
 1/9 anonim válasza:
45%

Van egy szabály miszerint az (X+1) ^2 úgy hatványozzuk, hogy

x^2 + 2x + 1.

Ha így jobban érted akkor:

(a+b)^2 = a^2 + 2*a*b + b^2

Már, ha ennek a feladatnak van köze ehhez az azonossághoz :)

de amiatt furcsállom, mert akkor fent nem csak +1x hanem +2x kellene, hogy legyen a végeredményben.

Nem lehet, hogy elírtad?

[link]

Ha esetleg tényleg nevezetes azonosság alapján csináltátok, akkor itt egy link, ahol talán jobban megérted :)

2016. nov. 5. 14:08
 2/9 anonim válasza:

Az első vagyok, az a lényeg egyébként, hogy az x+1-et ez esetben nem úgy hatványozod, hogy a két tagot külön, hanem aszerint az azonosság szerint, amit leírtam.

De attól függ, ha még nem veszitek ezeket a dolgokat, akkor lehet így értelmetlen belemenni az azonosságokba :)

2016. nov. 5. 14:09
 3/9 A kérdező kommentje:

és ennél hogy jött oda az ab/6?


(a/3 + b/4)² = a²/9 + ab/6 + b²/16

2016. nov. 5. 14:20
 4/9 anonim válasza:
83%

(a/3 + b/4)² = a²/9 + ab/6 + b²/16

Ez esetben az azonosság szerint az 2ab/12

mert ugye az azonosság közepén az áll, hogy 2*a*b

és, ha a 2ab/12-t leegyszerüsíted (tehát osztod 2/12) akkor jön ki az, hogy ab/6 mivel, 12/2 = 6 :) fent pedig nem marad csak az "ab"

Remélem érthető így, ahogy írom :)

2016. nov. 5. 14:33
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha a valóságban is elvégzed a szorzást ( nem négyzetre emelésnek írod föl, hanem szorzásnak, akkor is ugyanerre az eredményre jutsz ( Ezért hívják ezt nevezetes szorzatnak, mert egy egyszerű séma alapján is elvégezhető. Egyszer csináld végig, és meglátod.
2016. nov. 5. 20:09
 6/9 dq ***** válasza:

Képlet:


> (A+B)² = A² + 2AB+ B²


A=x, B=½-re ez éppen x^2 + x + 1/4

A=a/3, B=b/4-re ez éppen a²/9 + ab/6 + b²/16


Tehát NEM tagonként hatványozunk, hanem úgy hatványozunk, ahogyan azt kell:


> (A+B)² = (A+B)(A+B) = AA + AB + BA + BB = A² + 2AB+ B²


(Vagy, másképp, lerajzova: Egy A+B oldalhosszú négyzet területére vagy kiváncsi, és azt úgy számolod össze, hogy bal felsõ sarokba A oodalhosszú négyzetet, jobb alsó sarokba B oldalhosszú négyzetet raksz, és a maradék az éppen 2 darab AB oldalú téglalap)

2016. nov. 5. 22:48
 7/9 A kérdező kommentje:

Ezt megértettem.. mostmár az ilyen tipusú feladatokat megtudom csinálni, köszönöm a segitségeket! :)

De van még itt egy másik, amit megint nemtudok..


(3/4 a^4 b-2/3 ab^3 )^2 = 9/16 a^8 b^2 - a^5 b^4 + 4/9 a^2 b^6


Ennek gondolom ez a képlete:

(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2


De ennél a feladatnál hogy jön ki -a^5 b^4?

2016. nov. 6. 13:02
 8/9 A kérdező kommentje:
Mert a többi részét kitudom számolni, csak mindig ennél van a hiba..
2016. nov. 6. 13:03
 9/9 dq ***** válasza:

Úgy, hogy összeszorzod a két tagot:

> 2AB = 2 * 3/4 a^4 b * 2/3 a b^3 = 2*3/4*2/3 a^5 b^4 = a^5 b^4

És ezt kell levonni.

2016. nov. 6. 13:50