Véletlenszerűen kiválasztunk egy revolvert és meghúzzuk a ravaszt. Mennyi a valószínűsége, hogy a fegyver elsül?


Egy asztalon hat darab hatlövetű revolver fekszik. Három revolver tárjában 1-1 lőszer van, kettő van 2-2 lőszerrel töltve, a hatodik tárjában pedig 3 lőszer van.



feltételes valószínűség, Bayes tétel


Tudnátok segíteni?


2016. nov. 4. 23:25
 1/6 A kérdező kommentje:

b. feladat:


Tekintsük az előző feladat revolvereit. Feltéve, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott revolver elsül, mennyi a valószínűsége, hogy nincs több lőszer a tárban?

2016. nov. 4. 23:27
 2/6 anonim ***** válasza:

szerintem: 1/6*1/6*1/3*1/3*1/2*1/2


a b-re pedig: 1/3

2016. nov. 5. 06:54
 3/6 anonim ***** válasza:

ja bocsi... nem volt jó... a b-re 1/2


az első rész pedig:

1/6*1/6*1/6*1/3*1/3*1/2

2016. nov. 5. 06:56
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

Ne hallgass az előzőre, nem ért hozzá.

Most rohanok, de ha lesz időm, megválaszolom. A repülős kérdés válaszának a mintájára kell dolgozni.

2016. nov. 5. 09:04
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

A1 = 1 töltényes pisztoly volt

A2 = 2 töltényes pisztoly volt

A3 = 3 töltényes pisztoly volt

B= elsült

P(A1)=1/2

P(A2)=1/3

P(A3)=1/6

P(B|A1)=1/6

P(B|A2)=1/3

P(B|A3)=1/2

Teljes valószínűség tétele:

P(B) = 1/2*1/6 + 1/3*1/3 + 1/6*1/2 = 5/18

A másiknál a P(A1|B) a kérdés. Bayes-t:

P(A1|B) = (1/2*1/6)/ (5/18) =3/10


A feleségem nem tudja ezeket a tételeket, mégis ránézett a feladatra és kijött neki az 5/18, mert 36 lehetséges lövésből 10 lövedék van és ez 10/36 - igaza van, de vigyázz, ez csak akkor alkalmazható, ha minden fegyver ugyanannyi lövetű. :)

2016. nov. 5. 23:22
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, nagy segítség! :)
2016. nov. 7. 17:05