Minimum hány és milyen jegy kell 4,49 és 4,5 közti átlaghoz?


2016. nov. 4. 20:32
 1/7 dq ***** válasza:
78%
Egy darab 4-es és egy darab 5-ös?
2016. nov. 4. 20:51
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez matekpélda? Mert akkor az egy négyes meg egy ötös túlságosan elnagyolt válasz.


Egyébként viszont persze, egy négyes meg egy ötös.

2016. nov. 4. 20:59
 3/7 anonim ***** válasza:
Ez vagy egy nagyon buta, vagy rosszul megfogalmazott kérdés.
2016. nov. 4. 22:03
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha a két adottal egyenlőség megengedett, akkor triviálisan egy 4-es meg egy 5-ös elég hozzá. Ha nem megengedett, akkor legyen a jegyek átlaga S, a jegyek száma n, ekkor


4,49<S/n<4,5-nek kell teljesülnie; n-nel szorozva


4,49n<S<4,5n


Azt tudjuk, hogy S biztosan egész szám, lévén egész számok összege is egész, ezért azt kell megvizsgálni, hogy milyen n-re lesz olyan intervallum, hogy abban legalább 1 egész szám található. Erre adható egy felső becslés; ha a két szélső érték különbsége több, mint 1, akkor biztos, hogy a két végpont között lesz 1 egész szám, tehát az a kérdés, hogy milyen n-re lesz


4,5n-4,49n>1 -> 0,01n>1 -> n>100, a legkisebb n így 101, ekkor


453,49<S<454,5, ekkor S=454, ez kirakható például így: ha 101 darab 5-ösünk lenne, akkor azok összege 505 lenne, ebből kell nekünk levonnunk 51-et; ha 51 darab 5-ösből levonunk 1-et, akkor 50 darab 5-ös és 51 darab 4-es lesz, ezek átlaga 4,4950..., ami beleesik az intervallumba.


Az a kérdés, hogy ennél kisebb n-re találunk-e megfelelő számot.


Kis gondolkozás után rá lehet jönni, hogy akkor fog ez teljesülni, hogyha a kisebbik szám törtrésze (ami a tizedesvessző után áll) nagyobb, mint a nagyobb szám törtrésze, például a 3,85 és a 4,13 számok között lesz 1 egész szám (ebben az esetben a 4). Ez azért van, mert a kisebbik szám törtrésze csak akkor lehet nagyobb, ha a nagyobb szám egészrésze nagyobb, ebben az esetben biztos, hogy lesz köztük legalább 1 darab egész szám.


Vizsgáljuk meg, hogy hogyan viselkednek a törtrészek n=1,2,3,... esetén:


49, 98, 47, 96, 45, 94, ...

50, 00, 50, 00, 50, 55, ...


Ha n páros, akkor a felső határ mindig egész lesz. Mivel kiszámoltuk, hogy n>=101-re lesz a két határ különbsége legalább 1, ezért kézenfekvő, hogy ezen az intervallumon nem lesz egész szám (egyébként lenne, ha egyenlőséget megengednénk, de most nem ez a helyzet). Maradnak a páratlan n-ek:


49, 47, 45, ...

50, 50, 50, ...


Ebből kis utánaszámolás után kijön, hogy n=49-re 01-re fog végződni, n=51-re 99-re (nem tudom, hogy tanultál-e számtani sorozatot, ezért arra nem hivatkozom, ha tanultál, akkor az a kérdés, hogy a sorozat hányadik eleme lesz először negatív). Mivel előbb nem jön ki, ezért n=51 lesz a keresett számunk, ekkor


228,99<S<229,5, ekkor S=229 lesz; a fenti eljárást követve, ha 51 darab 5-ösünk lenne, akkor azok összege 255 lenne, nekünk ennél 26-tal kevesebbre van szükségünk, 26 darab 5-ösből levonva 1-et, 25 darab 5-ösünk és 26 darab 4-esünk marad, ezek átlaga 4,490196..., ez beleesik a megadott tartományba.


Tehát legalább 51 jegyre van szükségünk.

2016. nov. 4. 22:09
 5/7 dq ***** válasza:

És az igaz-e, hogy amennyiben a két arányunk (a/b) és (c/d) (egyszerûsített alakra hozva), akkor éppen a keresett pontnak a koordinátáit szolgáltatja nekünk a:


> y = a/b*x - 1/b

> y = c/d*x + 1/d


egyenlet megoldása? Vagyis a legkisebb olyan x-et, hogy c/d < y/x < a/b, és y,x egészek.


Nem emlékszem arra, hogy explicit ki lett mondva így (pedig elég sokat foglalkoztunk ezzel az approximációval középsuliban, ki lehetett volna.)


A te számodra, amit találtál, mindenesetre igaz:

> 229 = 9/2 * 51 - 0.5 = 449/100 * 51 + 1/100 = 229


Na? Valaki bizonyítás vagy ellenpélda?

2016. nov. 5. 01:00
 6/7 dq ***** válasza:
(csak mert kíváncsi vagyok hogy milyen módszerekkel lehet belátni hogy éppen ez a legkisebb nevezõjû. Már ha igaz egyáltalán.)
2016. nov. 5. 01:08
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, és valóban nem írtam bele, de szerintem evidens, hogy a 4.49 és a 4.5 nem lehet, hiszen akkor nyilván nem tettem volna fel a kérdést :)
2016. nov. 5. 11:50