Mi az alábbi fgv. Képlete (érettségi 2010. okt. )?


Adja meg képlettel egy olyan, a valós számok halmazán értelmezett függvény

hozzárendelési utasítását, amelynek (abszolút) maximuma van! A megadott

függvénynek állapítsa meg a maximumhelyét is!



2016. nov. 4. 10:12
 1/1 anonim ***** válasza:

Abszolút maximum: a függvény olyan értéke, amelyre a függvény más értékei legfeljebb akkorák.


Az egyik legegyszerűbb megoldás a -x^2 függvény, ennek x=0-ban van a maximuma, értéke 0. Azért ez a maximum, mivel minden nem 0 x-re a függvény értéke negatív, és 0>negatív. Természetesen ennek bármilyen eltoltja és nyújtottja is jó függvény lesz, csak kicsit komplikáltabb a maximum helyét és értékét megadni.


Lehetséges megoldások még:


-|x|, x=0, y=0

sin(x), x=pí/2+k*2pí, ahol k egész, y=1

cos(x), x=k*2pí, ahol k egész, y=1

De ilyen célra jó a konstans függvény is, például 5, ennek maximuma 5, és ezt mindenhol felveszi.

Akár utasítással is meg lehet adni ilyen függvény, például:

f(x)=

{x, ha x<=0

{-x^3, ha x>0


Ez is mindenhol negatív lesz, kivéve az x=0 helyet, ott 0.

2016. nov. 4. 11:22