Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia 2010-es tételsor megoldá...

Kémia 2010-es tételsor megoldásai? (többi lent)

Figyelt kérdés

neten fent van az egész tételsor de a megoldásai kénének nekem. bemásolom a kérdéseke, de documentum formátumban fent van.segítség linkkel, hogy hol van neten vagy valaki elküldi?


Elgondolkodtató mindennapi kémia

1) A történelem kémiája

Hogyan lehet több ezer éves, szenet tartalmazó leletek korát meghatározni? Miért nem alkalmas a módszer középkori leletek vizsgálatára? Miért mérgező az arzén, a szén-monoxid és a cián? Keress híres mérgezéseket, ezekkel kapcsolatban!

2) Miért hízik meg a mazsola a pudingban?

Miért fontos az infúzió adásakor, hogy fiziológiás sóoldatot kapjon a beteg? Hogyan tudod megadni az oldatok töménységét? Hogyan tudsz hígítani ill. töményíteni egy oldatot?

3) A kóla

Hány gramm cukrot iszol meg egy fél literes kólával? Hány darab kockacukornak felel ez meg? Mennyivel nő meg a gyomrod térfogata ugyanennyi kóla megivásával, ha az oldott szén-dioxidnak csak a fele szabadul fel miután lenyelted? Miért megy tönkre hamar a foga az ilyen kólaivóknak? A szénhidrát és szén-dioxid tartalmat megtalálod a flakon oldalán!

4) Sör, bor, pálinka

Hány dl sört (5v/v%) kell elfogyasztania valakinek ahhoz, hogy ugyanannyi alkohol jusson a szervezetébe, mint amennyi egy pohár (2dl) borban (12v/v%); illetve fél deci pálinkában (40v/v%) található?

5) Száraz jég, folyékony levegő?

Miből van a száraz jég? Miért száraz? Szobahőmérsékleten füstöl, gőzöl vagy ködöt képez? Hogyan lehet folyékony a levegő? Milyen változáson megy át a belé helyezett szegfű, gumicső?

6) Gore-tex vagy bőrcipő?

Miért nem ázik be egyik sem? Miért nem fülled be egyikbe sem az ember lába? A Gore-tex reklámanyaga szerint: „… A titok az anyag mikroporózus szerkezetében rejlik. 1 négyzetcentiméterre 1,4 milliárd mikropórus esik. Egy vízmolekula 20000-szer nagyobb, mint egy mikropórus, ezért a nedvességet nem ereszti át. A láb extrém hőmérsékletek mellett vízgőz formájában verejtékezik. A gáz halmazállapotú vízgőzmolekula a membrán mikropórusával összehasonlítva 700-szor kisebb. Ezért a vízgőz akadálytalanul távozik el.” Hány hibát találsz a szövegben? Hogyan javítanád ki? Ad-e újat a bőrcipőhöz képest?

7) Mitől pattog a tűz?

Mi a különbség a faszén és a fa égése között / avagy miért grillezünk faszén tűzön és miért teszünk a kandallóba fahasábokat és nem pedig fordítva? Miért nem gyullad meg a tömény ecet, és miért gyullad meg, ha felmelegítjük? Milyen módszerrel tudod a legtöbb tüzet eloltani?

8) Hogyan keletkeznek habok?

Mi a hab és mitől marad meg valaminek a habja? Milyen szerkezetűek a mosószerek, samponok szappanok és hogyan tisztítanak? Miért reklámozzák a samponokat azzal, hogy 5,5-ös a pH-juk és miért nem számít ez valójában (lehetne, pl. 7,5 is)?

9) Hajad és a ruhád beveszi az étel és a füstszagot.

Mi a jelenség neve, magyarázata? Hogyan tudod mosás nélkül kiűzni a szagot? Hol használják fel ezt a jelenséget?

10) Füstgép vagy ködgép?

Milyen elven működhet a diszkók alapkelléke a „füstgép”? Mivel töltik fel? Milyen íze lehet az így képződött „füstnek”? Miért kell pihentetni időnként? Mennyire mérgező?

11) A tea!

Mikor hűl le gyorsabban a tea, ha teszek bele cukrot vagy ha nem? Miért oldódik jobban a cukor a meleg vízben? Miért hűl gyorsabban, ha kevergetem?

12) Szódavízbe málnaszörpöt töltünk.

Mit tapasztalsz? Mi történik, ha kinyitod a szénsavas ásványvizes palackot? Miért? Mi történik, ha a behűtött szénsavas ásványvizet pohárba töltve meleg szobában állni hagyod? Mi befolyásolja egy gáz oldhatóságát? Miért habzik ki a kóla, ha kockacukrot dobunk bele? Miért van az utolsó pohár szódavízben több szén-dioxid, mint az utolsó pohár ásványvízben?

13) Lilakáposztából salátát készítünk.

Milyen színű az ecetes salátalé? Miért lesz zöldes-kékes az oldat mosogatáskor? Miért nem szabad alumíniumból készült kanalat a saláták levében hagyni? Ismersz-e még hasonló tulajdonságú anyagokat, mint a káposzta színanyaga? (Indikátorok, pH, savak, bázisok)

14) Gyomorégés

Ha valakinek gyakran ég a gyomra, az gyomorsav túltengésre utal. Ilyenkor a kellemetlen tünetek enyhítésére szódabikarbónát szoktak szedni. Miért? Milyen kellemetlen utóhatása lehet a kezelésnek? Hány mg szódabikarbónát kell bevenni ahhoz, hogy 100 cm3 2-es pH-ju gyomorsavunkat semlegesítsük?

15) A pezsgőtabletta

Mi a közös minden pezsgőtablettában? Mi a pezsgőtabletta működési elve? Hogyan tudnál házilag pezsgőport készíteni?

16) Elem vagy akkumulátor?

Milyen folyamatok termelik az elektromos áramot a galvánelemek két pólusán? Miért merül le az elem? Miért éri meg feltölthető elemet (akkumulátort) vásárolni? Mikor merül és mikor töltődik az autó akkumulátora?

17) Mire kell figyelni, ha öntött vas radiátorokhoz rézcsöveket szerelnek?

Hol találkozol még hasonló jelenséggel? Hogyan lehet a fémeket korrózió ellen védeni? Ha amalgámmal tömött fogadhoz csokipapír ér, miért érzel fémes ízt esetleg bizsergést?

18) Aranycsempészés

Napjaink aranycsempészésének egy közkedvelt módja, hogy hamis papírokkal tartálykocsikban arany(III)-klorid oldatot lopnak be az országba, ahol azután elektrolízissel nyerik ki a fémet az oldatból. Milyen folyamatok játszódnak le az elektrolizáló berendezés katódján, anódján?

19) Mi tudsz a három magyar származású Nobel-díjas kémikusunk munkásságáról?

(Hevesy György, Szent-Györgyi Albert, Oláh György)

20) Ég-e az izzószál a hagyományos izzókban?

Miért töltik kriptonnal, argonnal a hagyományos égőket? Hogy hívják azt a magyar tudóst, aki ezt kifejlesztette? Mi az égés és mik az égés feltételei? Hol használnak xenon lámpát? Melyek a kompakt fénycső előnyei és hátrányai?

21) Fertőtlenítés

Miért hívják Semmelweis Ignácot a magyar anyák megmentőjének? Miért nem aratott nagy sikert eleinte felfedezése? Milyen más lehetőségek állnak ma az orvosok rendelkezésére?

Hogyan írnád le az uszodaszagot, melyik gáz szagához hasonlít? Miért fakul ki a fürdőruhád, ha sokat jársz uszodába? Mi okozza a WC szagot takarítás előtt és után? Miért nem szabad a hypót a sósavval összeönteni?

22) Zeppelinek

Mivel töltötték régen a léghajókat, és mivel töltik ma? Milyen gázokkal tölthetnék még? Hogyan tudták, tudják a gázokat előállítani? Te melyik gázt tudnád előállítani otthoni anyagokból? Milyen balesetek indokolták a töltőgáz cseréjét? Mivel töltik a hőlégballont?

23) A csodálatos víz

Miért a felszínen alakul ki először a jég? Miért nem fagynak be a tavak fenékig? Miért repeszti a fagy a köveket? Miért oldja a víz a cukrot és a konyhasót, és miért nem oldja a zsírt és a grafitot? Miért forr a víz magasabb hőmérsékleten, mint a benzin, holott a benzin nagyobb tömegű és nagyobb méretű molekulákat tartalmaz? Hogyan működik a mikrohullámú sütő?

24) Ózondús levegő

Hol jó az ózondús levegő, és hol veszélyes? Mi a különbség a közönséges oxigén és ózon molekulaszerkezete, kémiai tulajdonságai között. Mitől alakul egymásba a két allotróp módosulat?

25) Hajszőkítés

A hajszőkítést szokták hidrogénezésnek is hívni. Miért megtévesztő, helytelen ez a kifejezés? Mi történik a szőkítés során (mi reagál, mivel)?

26) A gyufa

Mi volt Irinyi János újítása a gyufagyártásban? Van-e foszfor a ma használatos gyufában? Mit tartalmaz a mai gyufa feje? Mitől és mi gyullad meg? Mitől biztonságos a biztonsági gyufa?

27) Savas eső

Mi mindenre lehet káros hatással a savas eső? Hogyan keletkezik a savas eső? Milyen indikátorokkal, hogyan tudnád kimutatni a csapadékvíz kémhatását? Mit jelent az, hogy egy oldat pH-ja 4-es? Svédországban több helyütt meszes víz permetezésével próbálják egyes tavak élővilágát megmenteni. Miért, hogyan segíthet ez az eljárás?

28) Miért lesz narancssárga a tűzhely lángja, ha kifut a leves?

Mik az alkáli- és alkáliföldfémek? Hogyan fordulnak elő a természetben, miért? Milyen kémiai anyagok használhatók tűzijáték rakéták készítésénél?

29) Hogyan készül az üveg?

Milyen alapanyagokból, milyen eljárásokkal? Mit jelent a huta? Hol voltak huták Magyarországon?

30) Szénégetők – mészégetők

Mutasd be a két ősi mesterséget. Milyen alapanyagokból, mit készítettek? Milyen szénvegyületek vannak a fában? Kik vásárolták meg termékeiket, és mire használhatták azokat? Mi a lényeges különbség a két eljárás között?

31) Tomi a szóda erejével?

Mi miatt tesznek szódát a mosóporokba? Miért használtak régen trisót és miért nem javasolják manapság? Mitől kemény vagy lágy a víz? A mosóporos dobozon feltüntetik, hogy mennyit kell belőle használni, ha kemény a víz, ill. ha lágy a víz. Mikor kell több mosószert használni és miért? Hogyan képződnek a barlangok a mészkőhegységekben? Mi a cseppkő?

32) Gipsz!

Milyen szerepet játszik a víz a gipsz megkötésében? Miért alkalmas a gipsz formák kitöltésére? Milyen más kalciumvegyületeket használ fel még az építőipar?

33) Amalgám vagy műanyagos fogtömés a jobb?

Melyiknek mi az előnye? Miért készül a legtöbb pénz rézből vagy ezüstötvözetből? Mit cseppentenek a kisbabák szemébe születés után?

34) Miért zöld a barokk templomok kupolája?

Vajon milyen színű volt a templomtető, amikor elkészült? Miből készülhetett? Mitől függ, hogy egy fémtárgynak megváltozik-e a színe a levegőn állás közben? Hozz különböző példákat!

35) Miért szikrázik a vas, amikor vágjuk?

Mi a szikra? Mitől függ, hogy valami meggyullad-e? Mit jelent a lisztrobbanás? Milyen területeken lehet még hasonló veszéllyel számolni?

36) Hegesztés vagy forrasztás?

Mi a két eljárás közt a különbség, melyiket mikor használják? Milyen anyagok kellenek az egyik és a másik eljáráshoz?

37) Természetes vizek szennyezése.

Milyen ionok kerülhetnek a folyóvizekbe, amelyek veszélyt jelenthetnek szervezetünk számára? Milyen következményekkel járhat a meggondolatlan műtrágyázás a környék lakói számára?

38) Mit értünk globális felmelegedésen?

Milyen jelenségek kísérik? Milyen gázok okozzák? Hogyan enyhíthetünk a problémán?

39) Mitől megy az autó?

Milyen kémiai reakció hajtja az autók motorját? Miből származik a kőolaj és milyen folyamat során lesz belőle benzin? Mi van benne? Mivé ég el? Minek az autókba katalizátor? Mit igazol a zöldkártya? Mi lesz a jövő üzemanyaga szerinted?

40) Mi az eltérés az autók téli és nyári gumijának tulajdonsága, szerkezete között?

Charles Goodyear, kaucsuk, vulkanizálás. Hogyan készül a rágó? Előnyei, hátrányai?

41) Gázkitörés, tankhajó-katasztrófa

Miért veszélyes egy gázkitörés? Hogyan oltható a kőolaj égése? Mi a földgáz és a kőolaj? Miből, hogyan képződött, mire használják? Milyen környezetvédelmi problémákat vet fel használatuk?

42) Gáztűzhely

Milyen gázzal működhet a tűzhely? Milyen feltételeknek kell megfelelnie a gáznak? Miért büdös a gáz? Gyullad vagy robban? Mi lehet az oka, ha a gázláng nem kék, hanem sárgás? Mi okozza itt a sárga színt? Mit ilyenkor megvizsgálni? Milyen problémákat okozhat, ha sárgásan ég?

43) Gyertya

Miből készül a templomi gyertya? Milyen molekulák építik fel a fehér és a kézműveskedéshez használt barna gyertyát? Miért nem ég el a kanóc hamarabb? Miért csak a végén ég el a kanóc? Hol a legmelegebb a gyertya lángja? Miért ott a legmelegebb a gyertyaláng? Mi lesz a gyertyából, ha elég?

44) Műanyag = eldobható?

Milyen műanyagokat használunk a mindennapi életben? Mi a közös ezekben előállításukat, szerkezetüket tekintve? Mi a legnagyobb probléma az egyszer használatos, eldobható műanyag tárgyakkal? Milyen más megoldások adódnának?

45) Hogyan készül a karamell?

Mitől barnul be a cukor? Mi történik a molekulákkal, ha tovább melegíted? Mi a füst? Miért gőzöl és miért füstöl minden tűzhelyen felejtett étel egy idő után?

46) Szeszes erjedés, szeszfőzés

Mi történik a boros hordó belsejében a musttal? Mi, minek a hatására, mivé alakul? Miért veszélyes ilyenkor a pincébe menni? Milyen eljárással lehet a keletkezett bort betöményíteni? Milyen veszélyei vannak a házi szeszfőzésnek?

47) Pálinka vagy szeszes ital?

Mi a különbség a szilvapálinka és a szilva ízű szeszes ital között? Milyen kémiai eljárással lehet az utóbbi elegy legfontosabb összetevőit előállítani?

48) Miért nem ég szénné a meggyújtott Gundel-palacsinta?

49) Karbidlámpa

Barlangászok gyakran használnak világítás céljából karbidlámpát a föld gyomrába hatolva. Milyen vegyszert visznek magukkal? Hogyan szabályozhatják a lámpa fényerejét? Milyen anyagok keletkeznek a barlangászlámpa használata közben? Milyen környezetvédelmi problémához vezethet a végtermékek felelőtlen kezelése? 1225 cm3 standard állapotú acetilén előállításához hány gramm karbidra van szükségük?

50) A margarin!

Hogyan tudod leellenőrizni, hogy a sütőmargarinban tényleg több a zsiradék, mint a kenyérre szánt margarinban? Mi alkotja még a margarint? Mi a szerepe az emulgeálószernek a margarinban? Mit jelent a hidrogénezés a margarin esetében? Mit és miért kell hidrogénezni?



2016. jan. 20. 17:09
 1/2 anonim ***** válasza:
ezek mind olyan kérdések, amikre egy google kereséssel megkapod a választ, ha már vagy olyan olvasatlan bunkó, hogy ennek a nagy részét nem tudod fejből
2016. jan. 20. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
szép volt, pont ez volt a kérdésem:D
2016. jan. 20. 20:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!