Tudtok fizikából segíteni? én nagyon nem értem a fizikát, pedig matem-infón vagyok. A rezgés forrás egyenlete: y=0,25sin100πt mm. Számítsd ki a rezgésforrás és az n pont fáziskülömbségét, az eredményt fejezzük ki fokban.

A kibocsájtott lombitudinális hullám hossza 10m. Mennyi idő múlva jön rezgésbe a forrástól 8m távolságra lévő n pont Mekkora a rezgésforrástól mért távolság,ha a fátiskülömbség π/6.
2016. nov. 2. 18:13
 1/2 bongolo ***** válasza:

Nem "lombi", hanem "longi"-tudinális... de lehet, hogy csak elírtad, egymás mellett van a két betű.


Az egyenletből le lehet olvasni, hogy mennyi a periódusidő. Ugyanis amikor t=T, akkor éppen 2π kell legyen a szinusz paramétere:

100π·T = 2π

T = 1/50 (másodperc)

Szóval f = 50 Hz a frekvencia.


Ezeket érdemes kapásból észrevenni, majd később szükség lesz rájuk.


(Az egyenletből a rezgés amplitudója is leolvasható, de az most nem izgalmas.)


Első kérdés: a fáziskülönbség (és nem külö"m"bség):


λ = 10 m

Az n pont 8 méterre van, vagyis a hullámhossz 8/10 részénél. Egy teljes hullámhossznyi távolság 2π fázisnak felel meg. Ha fokban kell a fázis, akkor persze 360-nal kell számolni.

φ = 8/10 · 360°


Második kérdés: idő:


A λ = v/f képletből kijön a hullám terjedési sebessége:

v = λ·f = 10·50 m/s

Ezzel már rögtön kiszámolható, hogy mennyi idő alatt ér oda a rezgés 8 méterre:

8m = v·t

t = 8m / 500 m/s = ...


Harmadik kérdés: távolság:

φ = π/6

Mivel 2π-hez tartozik egy teljes hullámhossz, π/6 vagyis 2π/12-höz λ/12 = 10/12 m

2016. nov. 2. 22:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2016. nov. 3. 15:58