Mi ennek a vegyes sorozatnak a folyamata vagy legalább is hogy induljak el?


Tanárunk szeret gondolkodtató feladatokat feladni, de már mindennel megpróbálkoztam és azt se tudom, hogy mivel kezdjem valaki segítsen!! :'DD


Feladat:

Egy mértani sorozat első három elemének összege 114. Ez a három szám egy számtani sorozat első, negyedik és huszonötödik tagja. Melyik ez a sorozat?


Előre is köszönöm a segítséget!!



2016. okt. 19. 19:46
 1/5 anonim ***** válasza:
40%

Még jó, hogy ilyen tanárok is vannak. A megoldás:

[link]

az utolsó kép.

Így már érthető?

2016. okt. 19. 20:44
 2/5 A kérdező kommentje:
Pedig annyiszor megpróbáltam már.... Azért köszönöm szépen ^^
2016. okt. 19. 20:47
 3/5 anonim ***** válasza:

Megkérdeztem, hogy így érthető-e? Erre válaszoltad: "Pedig annyiszor megpróbáltam már.... Azért köszönöm szépen ^^

"

Ne haragudj, nem értem a választ. Még egyszer megkérdezném: így már érthető?

2016. okt. 19. 20:51
 4/5 Tom Benko ***** válasza:

a+aq+aq^2=114

aq=a+3d

aq^2=a+24d

Három egyenlet, három ismeretlen. Az utolsó kettőből

a(q-1)=3d

a(q^1-1)=24d

III/II után

q+1=8, azaz

q=7. Elsőbe írva

a(1+7+7^2)=114, innen

a=2, ezután

2*7=2+3d, és eszerint

d=4.


A sorozat tehát 2, 14, 98. És tényleg, 2+3*4=14, 2+24*4=98.

TAF

2016. okt. 20. 19:53
 5/5 A kérdező kommentje:
Bocsánat nem volt eléggé érhető. Úgy értettem, hogy számtalanszor megpróbáltam amit elküldtél csak sosem jött össze. :'D
2016. okt. 22. 11:54