Matematika egyenes egyenlete, valaki segítene?


Írja fel annak az e egyenesnek az egyenletét, amely illeszkedik a P(-14;20) pontra, és merőleges a g: 4x + 6y= 36 egyenletű egyenesre!

Mekkora területű háromszöget határoz meg a g egyenes a koordinátatengellyel?

A feladat első részét sikerült megoldani, a másodikat viszont nem. Valaki segítene?



2016. okt. 16. 12:08
 1/2 dq ***** válasza:

Meghatározod az X és Y tengelyekkel vett metszetét (ez nem nehéz),

majd ebbõl geometriai úton kiszámolod a metszet területét.

2016. okt. 16. 12:14
 2/2 anonim ***** válasza:

Egyenes általános egyenlete: y=ax+b

Az egyenes illeszkedik a P(-14;20) pontra, ezért 20=20a+b

Ha két egyenes merőleges, akkor meredekségük szorzata -1.

4x+6y=36

6y=36-4x

y=-2/3+6

m=-2/3


-2/3*m1=-1

m1=3/2

Az "új" egyenes meredeksége m1=3/2


a helyére behelyetesítve:

20=20*3/2+b

20=30+b

b=-10


Az egyenes egyenlete y=3/2x-10


Az egyenesről tudjuk, hogy -10-ben metszi az y tengelyt.

0=3/2x-10

3/2x=10

x=20/3

Az x tengelyt x=20/3-ban metszi.


Az orógi, B(20/3;0) és a C(0;-10) pontok egy derékszögű háromszög csúcsai. Tehát egyik oldala 20/3, a másik 10 egység hosszú.

T=(20/3*10)/2=100/3

2016. okt. 16. 13:40