Holnap Dolgozatot írok Matekból, valaki?


Feladott a tanár pár feladatot,de van egy feladat típus ami nem megy nekem, nem tudom mit kezdjek vele. Valaki esetleg megcsinálná hogy átlássam hogyan is működik?

Így írta fel a tanár:


3 szám számtani sorozatot alkot, és az összegük 45


a1+1

a2+7

a3+24


a1=?

d=?

q=?



2016. okt. 11. 19:18
 1/2 anonim ***** válasza:
Akkor hogy is van? Az első tag a1 vagy a1+1? Számtani sorozatnál nincs kvóciens, azt nem kérheti... Mindent leírtál?
2016. okt. 11. 20:40
 2/2 anonim ***** válasza:

Gondolom úgy van, hogy a három szám számtani sorozatot alkot, azok összege 45, tehát a1+a2+a3=45, he ezekhez hozzáadjuk a fentieket, akkor mértani sorozatot kapunk.


Foglalkozzunk az első egyenlettel; mindenkit írjunk át a1 és d függvényében:


a1+a1+d+a1+2d=45 ->a1+d=15, ez definíció szerint a sorozat második tagja, tehát a2=15. Úgy is felírhattuk volna az egyenletet, hogy a2-d+a2+a2+d=45, erre a2=15 adódik.


Tehát a három tag felírható így: 15-d ; 15 ; 15+d, ehhez adjuk hozzá a fentieket: 16-d ; 22 ; 39+d


Egy mértani sorozatról azt tudjuk, hogy egy tag megegyezik a tőle szimmetrikusan álló tagok mértani közepével, vagyis


22=gyök((16-d)*(39+d)), vagyis


484=(16-d)*(39+d)


Innen már meg tudod oldani.

2016. okt. 11. 21:33