Érdekes versenyfeladat megametikából. Hogyan induljak el?


Egy gyakorlatias anyuka két egyelő részre osztva rejti el otthon lányai elől a csokikat. Ha Lilla csokit talál, akkor megeszi 1/3-át. Ha Anna talál csokit, akkor ő az 1/7-ét eszi meg. Végül a legkisebb, Emma a meglelt csokik 1/12-ét fogyasztja el. Egy reggel az anyuka észreveszi, hogy a konyhai rejtekhelyen 7db, míg a nappaliban lévőben csak 4db doki van. Ki evett utoljára csokit a nappaliban? (A lányok egész csokikat esznek, nem darabolják).


Addig jutottam, hogy megkerestem a 3, 7, 12 legkisebb közös többszörösét. Ez a 84. Ezt próbáltam osztogatni a lányok arányával, de nem jutottam eredményre. Hogyan tovább?


Előre is köszönöm a segítséget!


2016. okt. 1. 22:21
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Lilla esetén:

x*(2/3) = 4

x = 6


Anna esetén:

x*(6/7) = 4

x = 28/6 ez nem egész


Emma esetén:

x*(11/12) = 4

x = 48/11 ez sem egész


Mivel csak Lilla 1/3 fogyasztása esetén lehetett előtte a csokik száma egész szám, ezért Lilla evett utoljára.

2016. okt. 1. 22:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Ennyire egyszerű a feladat és hihetetlenül elbonyolítottam, köszönöm! :)
2016. okt. 2. 00:08
 3/3 vurugya béla ***** válasza:
100%

Ha Lilla eszik csokit, a maradék osztható 2-vel, ha Anna, akkor a maradék osztható 6-tal, és ha Emma, akkor 11-gyel.

Tehát csk Lilla ehetett a nappaliban utoljára, előtte Anna ehetett, ő előtte pedig senki, azaz 7 csoki volt a nappaliban eredetileg. Ez egybevág azzal, hogy a konyhában 7 csoki maradt - ebből tehát senki nem evett, azaz eredetileg 7+7=14 csoki volt.

2016. okt. 2. 00:13