Valaki útbaigazítana ennél a kémiai számítási feladatnál?


Számítsa ki, mekkora tömegű barium-szulfát keletkezik bárium-jodid és 50 cm3 40tömegszázalékos kénsav oldat reakciójával!


ρ(40%H2SO4)= 1,3 g/mol

Mr(H2SO4)= 98,08

Mr(BaSO4)= 233,39


V(H2SO4)= 50cm3

w= 40%

ρ=1,3g/mol

m(H2SO4)= ρ.V= 65 g


Hogyan tovább? Vagy rosszul is van elkezdve? Előre is köszönöm a segítséget!



2016. okt. 1. 13:24
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Kapásból a ró (sűrűség) g/cm3. Fel kell írni egy reakcióegyenletet -> H2SO4 + BaI2 = 2 HI + BaSO4. Tehát ahány mol kénsav van, annyi mol Ba-szulfát keletkezik. 50 cm3 kénsav ha 1,3 g/cm3-s, akkor mivel ró = m/V -> m = ró * V, azaz 1,3 x 50 cm3, ez ugye ahogy írtad, 65 gramm kénsav. De ez 40 tömegszázalékos, tehát 40 = (x/65) * 100, azaz 0,4 * 65 = x. Innen x = 26 gramm tiszta kénsav. A kénsav moláris tömege 98 g/mol, tehát ha 1 mol 98 grammos, 26 gramm hány mol? n = m/M, azaz 26 gramm/98 gramm = 0,265 mol kénsavad van, ennyi mol BaSO4 keletkezik. A BaSO4 moláris tömege 233 g/mol, azaz 1 mol tömege ennyi, de neked csak 0,265 molod van, így m = n * M, azaz 0,265 * 233 = 61,7 gramm bárium-szulfát.
2016. okt. 1. 13:40
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes magyarázqtot, így már minden érhető. Ment a zöld !
2016. okt. 1. 14:56
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Szívesen, írj nyugodtan, ha van kérdésed. :)
2016. okt. 1. 18:36