2m3 (köbméter) SO3 a) mekkora tömegű, b) hány db molekulát b) atomot tartalmaz? 150g mészkő CaCO3 Hány %-a szén és ez hány kg-nak felel meg?

Valaki megértetné ezt velem? Nem tudom hogyan oldjam meg. Azt tudom,hogy SO3 az 81g azaz 1mol és 81x6x10 a 23.on= db molekula

2016. szept. 16. 19:08
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Először is a feladatban bizonyára meg kellett volna, hogy adják; milyen állapotbéli kén-trioxidról van szó. Normál/Szobahőmérséklet/Standard állapot? Ha nincs ez megadva, akkor valószínűleg a szobahőmérsékletbeli állapotnak megfelelően kell számolnod az értékeket.


Szobahőmérséklet esetén ugye a gázok moláris térfogatának értéke 24,0 dm³/mol. Érvényes az az összefüggés, hogy V(m) = V/n - azaz a gázok moláris térfogata ekvivalens a gáz térfogatának és anyagmennyiségének hányadosával - Avogadro törvényből következően.

Ha V(m) = V/n ---> n = V/V(m).

n = 2000/24,0 (átváltásra figyelj, a térfogatot is dm³-re kell egyeztetni!)

-ha megvan az anyagmennyiség, akkor már megtudjuk mondani, hogy x * 10²³ db molekulát tartalmaz

1 mol ... 6 * 10²³ db molekulát tartalmaz

n mol ...... X db molekulát tartalmaz (egyenes arányosság)

-tömeg pedig számolható az anyagmennyiség és moláris tömeg szorzataképpen (m=n*M)


CaCO₃ esetében pedig a százalékos összetételt megkaphatod, ha a szén moláris tömegét (*100-zal, mert százalékértéket számolunk!) elosztod a mészkő moláris tömegével, azaz; 12*100/100 = 12 %-a szén a mészkőnek (CaCO₃-nak).

150 g-nak a 12 %-a ... y g és ez megfelel z kg-nak.


Remélem innen már egyértelmű, ha van valami kérdésed, szólj :)


UI: kis információ a gázok sajátságairól, amiben le vannak írva az egyes állapotok jellemzői: [link]

2016. szept. 16. 22:51
 2/5 anonim ***** válasza:
*SRY, itt sokkal jobban átláthatóbb :) [link]
2016. szept. 16. 22:53
 3/5 A kérdező kommentje:

Először is nagyon köszönöm.

Levezettem:

n (anyagmennyiség) =81,6 mol (2000÷24,5 STANDARD ÁLLAPOTBA KELL )

Ez kétlem hogy jó -> 81*10^23 db molekulat tartalmaz

m (nem tudom nek a jele)= n*M=81*80= 6480

2/ 12%-a mészkő ami 18kg szén ami (Elirtam az nem 150g hanem kg de ezt értem legalább :-) )

2016. szept. 21. 16:22
 4/5 A kérdező kommentje:
A 2. Linket nem nyissa meg valamiért
2016. szept. 21. 16:24
 5/5 anonim ***** válasza:

1, Tudjuk azt az összefüggést, hogy

1 mol SO₃ ......... 6 * 10^23 db molekulát tartalmaz, akkor

81,6327 mol SO₃ .. 81,6327*6 * 10^23 db molekulát tartalmaz => 490*10^23 = 4,9*10^25 db molekula.

m(SO₃) = n*M = 81,6327*80 = 6530,62g ~ 6,53 kg SO₃.

/Minél több értékes jeggyel számolsz pl. a mólok számánál - 4 értékesbe - annál pontosabb a vége./


2, ✔

2016. szept. 21. 22:42