IstiK kérdése:

Valaki levezetné nekem ezt a feladatot (mert nem nagyon értem és holnap ebből fogunk dolgozatot írni)?


A feladat:

Két város között hajó közlekedik egy folyón oda-vissza. Megváltozna-e a menetidő, ha ugyanez a hajó nem folyón, hanem tavon tenné meg a a két város közötti utat oda-vissza?



2016. szept. 12. 15:12
 1/3 anonim ***** válasza:

A folyo azert folyo mert folyik

Ezaltal ha a folyas iranyaba halad a hajo, akkor az is gyorsitja,de mikor azzal szemben megy,lassitja

Szoval mint ha nem is csinalt volna semmit

Tavon meg ugye kiesik ez a tenyezo,szoval ugyanannyi

2016. szept. 12. 15:32
 2/3 2*Sü ***** válasza:
46%
#1: Az ember azt gondolná, hogy így van, pedig nem. A hajó a vízhez képest mozog egy adott sebességgel. Pl. mi van, ha olyan gyors a folyó, mint maga a hajó. Akkor az odautat 2*v sebességgel teszi meg, tehát kétszer olyan gyorsan, visszafele viszont 0 sebességgel haladna a parthoz képest, azaz soha nem érne vissza.
2016. szept. 12. 15:47
 3/3 2*Sü ***** válasza:
30%

Tegyük fel, hogy az út 1 km hosszú. Tegyük fel, hogy a hajó a vízhez képest 10 km/h sebességgel halad. Tegyük fel, hogy a folyó 5 km/h sebességgel folyik.


A sebesség az út és az idő hányadosa: v = s / t

Nekünk időt kell számolni, tehát a fentiből t = s / v


Az odaút folyón lefele:

t = s / v = 1 km / (10+5) km/h = 1/15 h


A visszaút folyón felfele:

t = s / v = 1 km / (10-5) km/h = 1/5 h


A kettő összege:

t = 1/15 + 1/5 h = 1/15 + 3/15 h = 4/15 h = 0,2666… h


Ha tavon haladna, akkor:

t[oda] = s / v = 1 km / 10 km/h = 1/10 h

t[vissza] = s / v = 1 km / 10 km/h = 1/10 h

Az összes idő:

t = 1/10 + 1/10 h = 2/10 h = 0,2 h


Mint látható, befolyásolja a folyó sebessége a hajó oda-vissza útjához szükséges időt, így a menetrendet is.

2016. szept. 12. 15:55