Mi okozta hogy eldőlt? Fizika órára meg kell magyaráznom .
Hát először is szerintem süsd el a tanárnak, hogy: ,,Az ok, amiért el dől, az az, hogy nem tanultak mechanikát"
A valóság pedig tényleg ez. Ez egy egyszerű statika példa a gyakorlatban.
Ahogy az emelő egyre kintebb "nyújta" a karját, úgy fokozatosan növekszik az az erőkar, amin torony súlyából származó súlyerő (G) van, magyarul növekszik a nyomatéka a jármű hátsó kerekére (mint forgástengelyre) véve. Mivel nőtt ez a nyomaték ezzel párhuzamosan (ha úgy tetszik egyensúlyban szeretne maradni) az első keréknél lévő támasztóerő pedig növekszik, hogy kiegyelítse ezt a hatást, és így növekszik ennek a nyomatéka, ami így ugyanakkora lesz mint a súlyerő nyomatéka a hátsó kerék forgástengelyére nézve, csak pont azzal ellentétes irányú.
Igen ám, de az egensúly másik feltétele (az előbb említett nyomatékok egynsúlyán túl) , az erőknek az egynsúlya. Mivel továbbra is egyensúlyban szeretne maradni, így az előzőekkel tökéletesen egyidejűleg a hátsó keréknél lévő támasztóerő ( kényszererő/reakcióerő - ezek ugyanazt jelentik) Az első keréknél lévő erő növekedése miatt egyre jobban csökkenni kezd.
És akkor el leeht szépen képzelni, hogy:
Egyre jobban kinyújtja a súlyt ---> Növekszik az 1-es támasztóerő ----> Csökken a 2-es támasztóerő
Oké,de meddig mehet ez így? Hát pontosan addig míg az 2-es támasztóerő annyira lecsökken, hogy értéke 0 lesz.
És pontosan ebben a pillanatban borul fel az egész (Mechanikában úgy mondjuk, hogy : ekkor kezd el merevtest- szerűen forogni)
Röviden összefoglalva. Azért borul fel, mert az emelő annyira kinyújtja a karját, hogy az emelőkocsi hátsó tengelyénél ható rakcióerő (támasztóerő) értéke zérus (nulla) értékű lesz, és ekkor mivel már nem teljesül az erők egyensúly (a nyomatékoké ettől még igen, de ez önmagában nem elég) , ezért az egész szerkezed merevtestszerűen kezd el forogni , magyarul felborul.
Remélem azért nagyjából a lényeg érthető volt.
Én máshol látom a problémát. Ha jól sejtem, akkor ezt a tartályt úgy kell lemeleni, hogy odaáll a daru a lehető legközelebb, föléhajol a vége, és beakasztják a kábelt a tartály tetejére. Ezután függőlegesen megemelik annyira, hogy oldalra ki lehessen vele forogni. Előtte bizonyára kiszámolták, hogy az emelés résszel nem lesz gond, mert anélkül bele sem érdemes kezdeni.
A probléma azután lépett fel, hogy elkezdték kiforgatni a tartályt. Ez is ellenőrizve lehetett, lévén a daru négy támaszpontja közelízőleg négyzet, tehát muszáj kiszámolni, mi várható. Ezek viszont mind statikai számolások, és ha elkezd lengeni a teher, akkor átmenetileg baj lehet a stabilitással, és szerintem itt pont ez történt. Látható a videón, hogy a túl darabos forgatás miatt (ismétlődően felbőg a motor), aminek a periódusa közel lehetett a sajátlengéséhez, megnőtt a lengési amplitúdó, és a szélső helyzet instabilitási tartományba lépett. Esetleg felléphetett egy erősebb széllökés is. Nem véletlen, hogy rendes helyeken nagyobb szélben nem daruznak, és mindent inkább túlterveznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!