Sorozatok szabályát hogyan kell felírni, ha ismétlődnek a tagok? (12. osztály) köszi szépen!

A sorozat: 1,2,3,1,2,3,1,2,3...

2016. szept. 8. 21:53
 1/4 s55 ***** válasza:
ha a(n) a sorozat, akkor a(3n+1)=1; a(3n+2)=2; a(3n)=3
2016. szept. 8. 21:56
 2/4 s55 ***** válasza:
zárójel helyett inkább alsó indexbe írd, itt csak így tudtam beírni..
2016. szept. 8. 21:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha periodikus sorozatról van szó, akkor érdemes olyan dolgokat keresni, amikről tudjuk, hogy periodikusak (persze az első válaszoló megoldása is jó, de kinek mihez van gusztusa, és jobban szeretem, ha 1 utasítással van megadva egy sorozat).


Amit megadtál sorozatot, abban minden tagból vonjunk le 1-et, ekkor ez lesz a sorozat: 0;1;2;0;1;2..., ez pedig ismerős lehet onnan, amikor a számok 3-as maradékát vizsgáltátok. Tehát ez a sorozat megadható így is: a(n)=(n-1) 3-as maradéka +1, például a sorozat 253. tagja a(253)=252 3-as maradéka +1=0+1=1.


Másik lehetőség, hogy a periodikus függvényekből próbálunk valamit kikerekíteni. Ha a tagokból levonunk kettőt, ezt kapjuk: -1;0;1;-1;0;1;..., tudjuk, hogy a sin(x) függvény ezen értékek között mozog, ám sajnos ott ezek az értékek nem pont így követik egymást, viszont egy kis csellel rá lehet bírni ezt a függvényt, hogy bizonyos körülmények között ezek az értékeket és ilyen sorrendben produkálja; ha azt a bizonyos vektort 120°-onként, vagyis 2pí/3-mal forgatjuk, akkor a szinuszfüggvény értékeinek előjele a következőképpen alakul: 0;pozitív;negatív;0;..., tehát ha a szinuszfüggvényt beletesszük egy előjelfüggvénybe, akkor 0;1;-1;0;1;-1 értékeket fogja felvenni. Még egy kicsit csiszolunk rajta, hogy -1-gyel kezdődjön, ekkor ezt a hozzárendelést tudjuk megadni:


a(n)=sgn(sin(2pí*n/3 -4pí/3))+2


Még egy függvényt megemlítek, ami ily módon váltakozva adhat még értékeket, ez a törtrészfüggvény, de ez is csak 0 és 1 közötti értékeket vesz fel, emiatt így tudjuk megadni a tagokat:


a(n)=3*{(n-1)/3}+1, ahol {} a törtrészfüggvény. Talán ez a legtisztább hozzárendelése a sorozatnak.


Persze ezeken kívül még egy rakat módon meg lehet adni a szabályt, de kiindulásként ezeket nem árt ismerni.

2016. szept. 9. 01:01
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek!
2016. szept. 9. 15:22