Egy zenei osztályban kétszer annyi diák tud hegedülni, mint ahány zongorázni. Öten mindkét hangszeren tudnak játszani. Hányan tanulnak zongorázni és hányan hegedülni; ha az osztálylétszám 22, és mindenki tanul valamelyik hangszeren játszani?


Hali, ezt kaptuk ma házinak matekból, halmaz szerűen kell ábrázolni. Próbálkoztam a hegedűnél a 11-gyel, a 12-vel, de nem jött ki a zongoránál az a szám, amivel összeadva 22-t kapok.

Tudnátok segíteni?



2016. szept. 7. 16:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Na akkor lássuk:


h diák van, aki csak hegedülni tud, és z diák van, aki csak zongorázni tud. 5 mindkettőt. Innen jön az első egyenlet:


I. h+z+5=22


Hegedülni összesen h+5, zongorázni pedig z+5 diák tud. Ebből következik a második egyenlet:


II. h+5=2*(z+5)


Az egyenletrendszert megoldva z=4, h=13 adódik. Innen következik, hogy z+5=9 diák zongorázik, h+5=18 pedig hegedül. Ez az eredmény pedig minden feltételnek megfelel.


QED

2016. szept. 7. 20:48
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszi a választ, a feladatot tegnap sikerült megoldani kb. másfél óra után, de pontosan egyezett azzal amit Te is leírtál :)

Szép napot!

2016. szept. 8. 18:56
 3/3 anonim ***** válasza:
Szívesen. Örülök, hogy neked is sikerült levezetned.
2016. szept. 10. 21:20