Fizikások! Tudnátok segíteni? Nem tudom megoldani a házi feladatom!

A feladat: Két komp egymással szemben közlekedik egy 1500 m széles folyón. Az egyik 6 perc alatt teszi megbezt az utat, a másik egy perccel később indul, de ugyan akkor ér a másik partra. (Tehát 5 perc alatt.) Mikor és hol fognak találkozni egymással?

2016. szept. 5. 22:23
 1/3 anonim ***** válasza:

'A' komp sebessége: 1500 m / 6 perc = 250 m/perc

'B' komp sebessége: 1500 m / 5 perc = 300 m/perc

Ha 'B' komp egy perccel később indul, akkor 't' perc időben:

'A' komp t*250m/perc métert tett meg.

'B' komp (t-1)*300m/perc métert tett meg.

És feltételezzük, hogy t>=1.

A két komp ott találkozik, ahol a két komp által megtett út összege 1500 méter, azaz ennek 't' idejét keressük:

t*250m/perc + (t-1)*300m/perc = 1500 méter

innen már csak meg kell oldani az egyenletet:

250t+300(t-1) = 1500

250t+300t-300 = 1500

550t = 1800

t = 1800/550 = 36/11

azaz az első komp indulásától 36/11 perc telik el és találkoznak

vagy a gyorsabb komp indulásától (36/11-1) perc, azaz 25/11 perc múlva találkoznak.

2016. szept. 5. 23:33
 2/3 anonim ***** válasza:
Amikor találkoznak, akkor az együttes távolság, amit ezután még meg fognak tenni, pont egy folyószélesség, azaz 1500 méter. A sebességük aránya a hátralévő utak arányának reciproka, tehát az 1500 métert összesen 5+6=11 részre osztva azt kapjuk, hogy a lassabb komp indulási oldalától 6/11 résznyire (értelemszerűen neki van hátra kisebb távolság, hiszen egyszerre érnek át), azaz 1500*6/11=818.18 méterre fognak találkozni, a 6 perc 6/11 részénél, tehát 36/11 percnél, ami kb. 3 perc 16 másodperc a lassabb (vagyis első) komp indulása után.
2016. szept. 6. 15:59
 3/3 anonim ***** válasza:

Javítanék:


"A sebességük aránya a hátralévő utak arányának reciproka"


Ehelyett ez a helyes:


" Asebességük aránya a hátralévő utak arányával egyezik meg"

2016. szept. 6. 16:00