Levezetnétek? 1. Egy 2500 Ft-os rádió árát kétszer, ugyanannyi százalékkal leszállították. Hány százalékos volt a leszállítás ha a rádió új ára 2025 Ft?

2. Egy 1925 m^2 területű téglalap alakú telket 180 m hosszúságú kerítéssel vettek körül. Mekkorák a telek méretei?

2016. aug. 29. 14:33
 1/5 dq ***** válasza:

Meddig jutottál?

El kell nevezned betűkkel amiket nem tudsz, és felírni rájuk egyenleteket.

2016. aug. 29. 14:43
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem tudom őket elkezdeni, úgyhogy légyszi segítsetek :(
2016. aug. 29. 14:45
 3/5 dq ***** válasza:

-20 százalékkal való leszázalékolás képletben így néz ki:

2500*(1-20%)=2500*(0.8)


Képlettel:


Y százalékkal való leszázalékolás:

2500*(1+Y/100). (Itt az Y negatív, ez szóhasználattól függ hogy a rádió 20%-kal vagy -20%-kal olcsóbb)


Neked az Y kell, felírod, amit tudsz:

( 2500*(1+Y/100) )*(1+Y/100)=2025.


Másodfokú egyenletet kapsz Y-ra, olyat megbírsz oldani?


[[SPOILER!!!

[link]

megadja az eredményt

SPOILER]]


2.

A téglalap oldalai A és B. Ekkor mit mondhatsz A és B-ről? Hogy fordítod "matematikára" hogy


> 180 m hosszúságú kerítéssel vettek körül.

és hogy

> 1925 m^2 területű téglalap


?

2016. aug. 29. 16:20
 4/5 anonim ***** válasza:

1)

1 - gyök(2025/2500) = 0.1 vagyis 10%-os árleszállítások voltak


2)

sima egyenletrendszer, megoldható:

a*b=1925

2*(a+b)=180

2016. aug. 29. 16:29
 5/5 dq ***** válasza:
4: Vagy 190%-os árleszállítások (például sittet, vagy kismacskát úgy is vehetsz, hogy ők fizetnek neked hogy elvidd.)
2016. aug. 29. 18:45