Matemtika feladatokban segitenetek?


Állapítsuk meg, hogy a b paraméter milyen értékeire nem lesh az alábbi egyenletnek megoldása! x²+2(b+1)x+5b+1=0


Mivel egyenlő a [√(5+√21)+√(5-√21)]²


Gyöktelenítsük a 3/2√2-√3 tört nevezőjét!

Elore is koszonom!



2016. aug. 7. 13:41
 1/4 anonim ***** válasza:

A gyöktelenítős feladatot írd le zárójelekkel, mert nem lehet értelmezni!


1)

Ez ugye egy másodfokú függvény, aminek általános képlete:

a*x² + b*x + c

Jelen feladatban a=1, b=2*(b+1), c=5*b+1

Nem összekeverendő a feladatban a 'b' paraméter az általános képletben lévővel!

Szóval ha felskicceled a másodfokú függvényt, az általában elmetszi az x tengelyt, ugye ezek a zérushelyek. Vagyis, ha a másodfokú függvényt megoldod a megoldóképlettel, akkor a valós számok halmazának minden eleme megoldás lesz, kivéve azt az 1 vagy 2 zérushelyet.

{-2*(b+1) +/- gyök[2*(b+1)^2 - 4*(5*b+1)}/2

Ezt kell megoldanod, így b-re lesz eredményed.


2)

[√(5+√21)+√(5-√21)]² =

[√(5+√21)]^2 + 2*√(5+√21)*√(5-√21) + [√(5-√21)]^2 =

5+√21 + 2*√[(5+√21)*(5-√21)] + 5-√21 =

5+√21 + 2*√[25-21] + 5-√21 =

5+√21 + 2*√4 + 5-√21 =

5+√21 + 4 + 5-√21 =

14

2016. aug. 7. 14:41
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) a 3. Így nez ki: 3/[2√2-√3]
2016. aug. 7. 14:55
 3/4 anonim ***** válasza:

3/[2√2-√3] =

3/[2√2-√3] * [2√2+√3]/[2√2+√3] =

3*[2√2+√3]/{[2√2-√3]*[2√2+√3]} =

3*[2√2+√3]/{4*2-3} =

3*[2√2+√3]/5

2016. aug. 7. 15:24
 4/4 anonim ***** válasza:

Az első feladatnál elég a diszkriminánst (D) vizsgálni.

Ha D < 0, az egyenletnek nincs valós megoldása.

Az adódik, hogy b < 3 esetén nincs megoldás.

2016. aug. 8. 16:18