Hogy is van ez a gravitálciós gyorsulás a gyakorlatban?


Amit tudok elméeltben hogy 9.81m/s2(négyzet) a földön.


Ebbe a videóba 60 méterről ugrik le a csákó és 120km/h ra pörög föl. A méter/s km/h ba való váltása 3,6 szorzással jön létre. (bár itt már kezdek el tévedni)


Kérdésem

hogy értelmezzem a secundumnégyzetet? (ebbe a vonatkozásban). Még osztani is kel vagy mi.


Hogy számítható ki a 60méteről való le ugrás sebessége?


Hogy számítható ki 1méterről való ugrás?


Szal a kérdésem egyszerűbben:2része van az egyik a gravitálciós gyorsulás értelmezésére vonatkozik.


A másik az hogy ez a gyorsulás miképp mozgat meg határozott testeket a térbe. Pl kb 70kilós ember.


2016. júl. 30. 12:50
 1/8 A kérdező kommentje:
2016. júl. 30. 12:52
 2/8 anonim ***** válasza:
39%

Van egy s=a/2*t^2 képlet, itt, ha beírod a helyére a 9.81-et, akkor megkapod, hogy a t idő elteltével mekkora utat tesz meg; de mivel [a]=m/s^2, azért az időt secundumban kell megadni, és a megtett utat méterben fogod megkapni. Mivel v=s/t, ezért a fenti képlet mindkét oldalát osztva t-vel a v=a/2*t képletet kapjuk, ekkor azt kapjuk meg, hogy adott időpillanatban mekkora a test sebessége.


Az átváltás a következőképpen zajlik: vegyünk 1km/h -t, majd a számlálót váltsuk át méterbe, a nevezőt secundomba, ekkor =1000m/(3600s)=(1/3,6) m/s. Ez azt jelenti, hogy a m/s-ban megadott értéket el kell osztani 3,6-del, hogy km/h-ban kapjuk meg az eredményt (fordítva pedig szorozni kell ennyivel).


Gondolom arra vagy kíváncsi, hogy 60 illetve 1 méter megtétele után mekkora lesz a sebessége (szabadesés eseten). Ebben az esetben a fenti képletbe be kell írni s helyére a 60-at, ekkor


60=9,81/2*t^2, erre ~3,5sec=t adódik, vagyis 3,5 másodperc alatt tesz meg 60 métert, ekkor v=9,81/2*3,5=17,1675 m/s-os sebességre gyorsul fel.


A képletből az is látszik, hogy a test tömegétől nem függ a sebesség és a gyorsulás mértéke (ez persze csak vákuumban igaz, de ott is azért, mert a közegellenállás 0; erre szokták azt mondani, hogy ha egy krumplit és egy tankot egyszerre ejtesz le, egyszerre is fognak földet érni).

2016. júl. 30. 13:04
 3/8 anonim ***** válasza:

Hát a gravitációs gyorsulás az a gyorsulásra vonatkozik, nem az elért maximális vagy átlagsebességre


Szabadesésnél így kell a sebességét kiszámítni:

v^2=v0^2+2g*d


ahol a v- elért sebesség

v0 - kezdősebesség

g- gravitációs gyorsulás

d- megtett távolság


ha nyugalomból indul, akkor v^2=2*g*d

2016. júl. 30. 13:05
 4/8 anonim ***** válasza:

"hogy értelmezzem a secundumnégyzetet? (ebbe a vonatkozásban). Még osztani is kel vagy mi."


Ez csak mértékegység, tulajdonképpen egy rövidítés, mert senkinek sincs sem volt kedve még anno kiírni hogy (m/s)/s


inkább gondoltak egyet, és matematikailag helyes rövidebb mértékegységet alkalmaztak a m/s^2.


"Hogy számítható ki a 60méteről való le ugrás sebessége?


Hogy számítható ki 1méterről való ugrás?"


Ez egy kalap alá vonható. A szabadesés gyorsuló mozgás -abban az esetben ha nem éri el a végsebességét közegellenállás miatt- így a négyzetes úttörvény alapján számolhatunk.


s = (a/2)·t^2 ---> átrendezve t = √(2s/a)


"A másik az hogy ez a gyorsulás miképp mozgat meg határozott testeket a térbe. Pl kb 70kilós ember."


Ezt a kérdést kevéssé értem, többféleképpen is értelmezhető ezért több válasz is van rá.

2016. júl. 30. 13:09
 5/8 anonim ***** válasza:

Annyit tennék még hozzá, hogy ez így nem igaz, hogy a gravitációs gyorsulás a Földön 9,81 m/s^2, legalábbis nem mindenhol. Persze van olyan hely a Földön ahol pont annyi, de van ahol meg nem.


'A másik az hogy ez a gyorsulás miképp mozgat meg határozott testeket a térbe. Pl kb 70kilós ember'


Sehogy. A gyorsulás nem mozgat meg semmit. A már mozgó testnek vagy van gyorsulása vagy nincs.


A kérdés többi részét helyesen megválaszolták.

2016. júl. 30. 18:17
 6/8 anonim ***** válasza:

#2 válasz első része baromság. Az alapképletek:


a=v/t

s=a*t^2/2.


Az idő kiküszöbölésével:


v=gyök(2*s*a)


Most s az esési magasság, a pedig a grav.gyorsulás.


"hogy értelmezzem a secundumnégyzetet? (ebbe a vonatkozásban). Még osztani is kel vagy mi."


Mivel a mozgás olyan, hogy a sebesség az időnek fv.-e, azaz v=v(t), nem pedig konstans, ahogy azt ált.iskolában mondják, ezért a sebesség időfüggését jellemezni kell. Erre a gyorsulás hivatott, definíciószerűen


a:=delta(v)/delta(t),


feltéve hogy ez konstans lesz. Itt delta(v) a sebesség megváltozását, delta(t) pedig az idő megváltozását jelöli.


Bonyolultabb matematikai apparátus alkalmazandó, ha a gyorsulás is időfüggő, azaz a=a(t), akkor v(t)-nek idő szerinti első deriváltja adja az a(t) gyorsulásfv.-t.


Visszatérve az a:=delta(v)/delta(t) képlethez, ebből jön a másodperc négyzete, mert m/s-ot osztunk idővel.


Azaz időegység alatt bekövetkező sebességváltozásról beszélünk, ezt nevezzük gyorsulásnak, ahogy az a definícióból is adódik.


"Hogy számítható ki a 60méteről való le ugrás sebessége?"


v=gyök(2s*a) ahogy a bevezetőben írtam.


"Hogy számítható ki 1méterről való ugrás?"


s=1m helyettesítéssel kapod: v=gyök(1m*a)=gyök(9,81) m/s.


"Szal a kérdésem egyszerűbben:2része van az egyik a gravitálciós gyorsulás értelmezésére vonatkozik."


A gravitációs gyorsulás egy speciális esete a gyorsulásnak. Ez egy olyan gyorsulás, amely a Föld tömegvonzásából (a gravitációjából) ered. Ezért a fizikában külön betűvel is szokás jelölni, mégpedig g-vel, azaz a=g.


"A másik az hogy ez a gyorsulás miképp mozgat meg határozott testeket a térbe. Pl kb 70kilós ember."


A tömegen keresztül mozgatja meg. Newton II. axiómája értelmében egy m-(konstans)tömegű testre F erő hat a-gyorsulás mellett, azaz:


F=m*a.


Látható, hogyha m=0kg, akkor F=0 N. Vagyis valóban joggal mondhatjuk, hogy a tömegen keresztül történik a gyorsulás okozta mozgatás.

Ám két dolgot nem szabad elfeledni:


1. Mozgás létrejöttéhez nem feltétlen szükséges gyorsulás. Ezt hívtátok egyenesvonaló egyenletes mozgásnak.


2. Ha van gyorsulás, azaz erőhatás, az még nem feltétlen jelent mozgást is. Gondoljunk egy asztalon nyugvó testre. A test g-gravitációs gyorsulású térben van, ezért rá G=m*g erő hat, amit gravitációs erőnek hívunk.

Newton III.axiómája szerint viszont az asztal a testre ugyanekkora és megegyező irányú, de ellentétes értelmű erőt fejt ki, így végül a két erő eredője zérusvektor.


Ebben az értelemben látjuk, hogy a gravitációs gyorsulás (g) valóban speciális esete a gyorsulásnak (a), hiszen valójában g most nem az időegység alatti sebességváltozást jellemzi, hanem magát a gravitációs erőterét a Földnek.


Ezért a g-gravitációs gyorsulást (helyesen) egyes tankönyvek úgy definiálják, hogy helyezzünk a vizsgálandó erőtérbe egy egységnyi tömeget (m1) és mérjük meg a rá ható erőt (F1). Ekkor definíciószerűen:


g:=F1/m1,


ami így már fizikai értelmében is egyértelműen jellemzi a vizsgált tér "erősségét" egy adott pontban. Fontos, hogy adott pontban, hiszen -ahogy valaki már említette- elképzelhető, hogy F1 értéke helytől függő, azaz F1=F1(p1,p2,...,pn), és így:


g=F1(p1,p2,...,pn)/m1,


ahol pi (i=1,...,n) a vizsgált térhez alkalmazott helykoordináták. Hogy milyen koordinátarendszert választunk (derékszögű, gömbszimmetrikus, elliptikus, stb.) az már más kérdés...


Remélem érthető, ha mégsem, kérdezz.

2016. júl. 31. 00:05
 7/8 anonim ***** válasza:

'Mozgás létrejöttéhez nem feltétlen szükséges gyorsulás. Ezt hívtátok egyenesvonaló egyenletes mozgásnak.'


Az egyenes vonalú egyenletes mozgásnak nyilván van sebessége. Ha a létrejöttéhez nem szükséges gyorsulás akkor, hogyan érte el azt az egyenletes sebességet amivel halad? Úgy, hogy a valóságban nincs egyenes vonalú egyenletes mozgás. Mindenképpen fel kell gyorsulni az adott egyenletes sebességre. Maximum az lehet, hogy mi már csak az egyenes vonalú egyenletes sebességű részét vizsgáljuk a mozgásnak.


'Ha van gyorsulás, azaz erőhatás, az még nem feltétlen jelent mozgást is. Gondoljunk egy asztalon nyugvó testre. A test g-gravitációs gyorsulású térben van, ezért rá G=m*g erő hat, amit gravitációs erőnek hívunk.

Newton III.axiómája szerint viszont az asztal a testre ugyanekkora és megegyező irányú, de ellentétes értelmű erőt fejt ki, így végül a két erő eredője zérusvektor.'



A gyorsulás az feltétlenül mozgást jelent. A te példádban tökéletesen le is írtad, hogy miért NINCS gyorsulása az asztalon nyugvó testednek. Newton III. törvénye miatt. A G=m*g erő nem hat a testre mivel az ellenerő pont ellentétes nagyságú és irányú ezért kioltják egymást. Tehát hiába van gravitációs erőtérben attól még nincs feltétlenül sebessége vagy gyorsulása. Ha állsz a Földön egy helyben a talajon neked sincs gyorsulásod ugye?



'Ebben az értelemben látjuk, hogy a gravitációs gyorsulás (g) valóban speciális esete a gyorsulásnak (a), hiszen valójában g most nem az időegység alatti sebességváltozást jellemzi, hanem magát a gravitációs erőterét a Földnek.'


Így van.

2016. júl. 31. 12:58
 8/8 anonim ***** válasza:

"Az egyenes vonalú egyenletes mozgásnak nyilván van sebessége. Ha a létrejöttéhez nem szükséges gyorsulás akkor, hogyan érte el azt az egyenletes sebességet amivel halad? Úgy, hogy a valóságban nincs egyenes vonalú egyenletes mozgás. Mindenképpen fel kell gyorsulni az adott egyenletes sebességre. Maximum az lehet, hogy mi már csak az egyenes vonalú egyenletes sebességű részét vizsgáljuk a mozgásnak."


Csak azt a részét vizsgáljuk. Az a rész pedig egyenesvonalú egyenletes mozgás, tehát ez létező mozgásfajta.



"A G=m*g erő nem hat a testre mivel az ellenerő pont ellentétes nagyságú és irányú ezért kioltják egymást."


Már hogyne hatna, ne írj ilyeneket! Attól hogy kioltják egymást, még hatnak külön-külön.

2016. júl. 31. 19:45