A kérdés: Melyik az az alkálifém melynek 1 g-ját elégetve 2.14g fém-oxidot kapunk?
képlete:Me
M=M(Me)
alkálifém-oxidok általános képlete: Me2O
M=2*M(Me)+16 g/mol
m(Me)=1g
m(Me2O)= 2.14 g
Kiszámolása: M(Me)/2*M(Me)+16= 1/2.14
Keresztbe szoroztam és nem jött ki a lítium, miért nem?
2016. júl. 22. 12:21
1/3 anonim válasza:
mert így áll fel a reakció
2Me + O2 -> M2O
tehát 2Me/2*Me+16=1/2,14
2/3 anonim válasza:
4*Li + O₂ → Li₂O, egyszerűsítve:
2*Li + O → Li₂O
2*7 + 16 = 14 + 16 = 30 ez az Li₂O móltömege, vagyis: M(Li₂O) = 30 g/mol
M(Li) = 7 g/mol
M(O₂) = 2*16 = 32 g/mol
Ezt azt jelenti, hogy 30g Li₂O keletkezik 14 g Li elégetésével, vagyis a keletkező oxid és az elégetett fém tömegaránya: 30/14 = 2,14. Ha 1 grammot égetnénk el, akkor is ez lenne a tömegarány, vagyis keletkezne 2,14 g Li₂O, mert: 2,14/1 = 2,14 (Li₂O/Li).
3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a gyors választ!:))
2016. júl. 22. 13:02