Felírtam az egyenes egyenletét, melyen rajta van az M pont, és merőleges a síkra. Ezen az egyenesen kell a szimmetrikusnak is lennie. Kiszámoltam az M pont távolságát a síktól, majd ezt egyenlővé tettem a szimmetrikusának a távolságával. Mindebből még nem tudtam kihozni a koordinátákat. Van valakinek ötlete? Köszönöm. :)2016. jún. 30. 13:47
1/2 A kérdező kommentje:
Most épp nézem azt a pontot, amelyben metszi a felvett egyenes a síkomat, de nem tudom fog-e segíteni. Felezőpont kellene legyen az M és a szimmetrikusa által alkotott szakaszon.
2016. jún. 30. 13:55
2/2 bongolo válasza:
A sík egyenlete x + 2y - z + 3 = 0
Ebből direktben leolvasható, hogy a sík normálvektora n = (1, 2, -1)
A M pontból induló merőleges egyenes egyenlete vektoros formában: r = M + n·t
Vagyis egyenletrendszerben:
x = -1 + t
y = 2 + 2t
z = 0 - t
Ha ezt behelyettesítjük a sík egyenletébe, kijön a metszéspont "távolsága", vagyis hogy milyen t-nél jut el a merőleges egyenesen mozgó pont éppen a síkig:
(-1+t) + 2(2+2t) - (-t) + 3 = 0
6t + 6 = 0
t = -1
(Ez persze nem az igazi távolság, mert a normálvektor nem egységnyi hosszúságú, de ez nem számít. Azért tettem idézőjelbe a távolságot.)
Ha dupla ennyit megy az egyenesen mozgó pont, akkor a tükörpontba jut. Tehát t = -2:
x = -1 + (-2) = -3
y = 2 + 2(-2) = -2
z = 0 - (-2) = 2
Tehát M ' (-3, -2, 2)