Mennyi egyharmad az elsőn? és egyharmad a másodikon?

2010. ápr. 13. 18:12
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

egyharmad az elsőn az egyharmad

egyharmad a másodikon meg egy kilenced

2010. ápr. 13. 18:16
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

a hatványozás pozitív egész kitevővel definíció szerint azt jelenti, hogy annyiszor szorozzuk össze a számot, amennyi a kitevő (pl. 5 a harmadikon= 5*5*5). Ez ugyanígy igaz, ha tört számot emelek valami pozitív egész kitevőre.


Tehát egyharmad az elsőn az azt jelenti, hogy egyszer szorzom össze önmagával az egyharmadot : /3.

Egyharmad a másodikon ugyanígy 1/3*1/3=1/9.


Ha van egy törted,jelöljük mondjuk p/q-val, és azt valami pozitív egész kitevőre emelem (legyen mondjuk n), akkor a p/q n db példányát szorzom össze: p/q * p/q *.. * p/q, ami a tört szorzás szabálya szerint ugyanaz, mintha a számlálókat szoroznám össze és elosztanám a nevezők szorzatával, tehát ez nem lesz más, mint {p az n-ediken/q az n-ediken}

2010. ápr. 13. 18:29