Mazda5 kérdése:

Milyen maradékot ad a 2014^2015+2015^2016 héttel osztva?


2016. jún. 4. 17:42
 1/7 crudy ***** válasza:
0%
miért nem írod be számológépbe?
2016. jún. 4. 18:42
 2/7 crudy ***** válasza:
32%
Jah de ez nagy lesz számológépnek
2016. jún. 4. 18:44
 3/7 anonim ***** válasza:
56%
2016. jún. 4. 19:06
 4/7 anonim ***** válasza:
67%

Akkor inkább [link]


A válasz a kérdésre 4.

2016. jún. 4. 19:58
 5/7 anonim ***** válasza:
77%
Szerintem az lenne a lényeg hogy gép nélkül oldja meg valaki ;)
2016. jún. 4. 20:37
 6/7 crudy ***** válasza:
21%
Jaaah az lehet.. Bár a végeredményt kérdezte és nem a levezetést. marzda5! Logaritmizálj
2016. jún. 4. 20:54
 7/7 Fibonacci ***** válasza:
90%

Csak a maradékos osztás kisiskolás szintű ismereteire van szükség.


Könnyen belátható, hogy ha két A,B szám 7-es maradéka ugyanannyi,

(vagyis A,B különbsége osztható 7-tel)

akkor A^n és B^n 7-es maradéka is ugyanannyi.


2014-nek és 5-nek a 7-es maradékai ugyanazok (=5),

mert: 5=2014-2009 és 2009 osztható 7-tel.

Ezért 2014^n és 5^n 7-es maradékai biztosan ugyanazok.


Ugyanezzel a gondolatmenettel:

2015^n és (2015-2009)^n = 6^n

7-es maradékai is ugyanazok,


Tehát 2014^2015+2015^2016 helyett a továbbiakban már csak 5^2015+6^2016

7-es maradékát kell keresni.



5 hatványainak 7-es maradékai periodikus sorozatot alkotnak:

5^1 → 5

5^2 → 4

5^3 → 6

5^4 → 2

5^5 → 3

5^6 → 1

5^7 → 5 stb.

(Minden 6.-nak ugyanannyi a 7-es maradéka)

Ebből kiderül, hogy 5^2015 és 5^5 7-es maradékai lesznek ugyanazok.


6 hatványainak 7-es maradékai periodikus sorozatot alkotnak:

6^1 → 6

6^2 → 1

6^3 → 6 stb.

(Minden 2.-nak ugyanannyi a 7-es maradéka)

Ebből kiderül, hogy 6^2016 és 6^2 7-es maradékai megegyeznek.


Tehát a következők 7-es maradékai lesznek ugyanazok:

2014^2015 + 2015^2016

5^2015 + 6^2016

5^5 + 6^2

3 + 1

4



Természetesen a gépi számolás eredményét a tanár nem fogja elfogadni, de van egy súlyosabb szempont is:

ha nem 4-jegyű számnak 4-jegyű hatványkitevőiről volna szó, hanem pl. 10-jegyű számnak 10-jegyű hatványkitevőiről, akkor a gépi megoldás elég sokáig tartana, viszont a fenti matematikai megoldás nem volna nehezebb.

2016. jún. 5. 13:49