Egy 200 ohmos és egy 300 ohmos ellenállást sorba kapcsoltunk a 12 voltos feszültségforrásunkra. Mekkora a fogyasztók teljesítménye?


Ugyanúgy 200 és 300 ohmos ellenállást párhuzamosan kapcsoltuk a 12 voltos feszültségforrásunkra. Mekkora így a fogyasztók teljesítménye?

Nagyon szépen köszönöm előre is! :)



2016. máj. 31. 16:39
 1/2 anonim ***** válasza:

1: az ellenállások arányában osztódik a feszültség.

2: ha ez tényleg tökéletes feszültségforrás, akkor olyan, mintha külön-külön kötötted volna rá őket.

2016. máj. 31. 20:28
 2/2 Minekvan ***** válasza:

A sorba kapcsolt fogyasztók 500ohmos ellenállásain I=12/500=0,024A folyik.

Az R1=200ohmra eső teljesítmény P1=200*0,024^2=0,1152W a P2=300*0,024^2=0,1728W

Ugyanilyen eredményhez jutsz, ha az R1, R2 ellenállásokon fellépő feszültségeséssel számolsz, ekkor U1=200*0,024=4,8V U2=300*0,024=7,2V, P1=U1*I=4,8*0,024=0,1152W és P2=7,2*0,024=0,01728W.


A párhuzamos kapcsolásnál, feltéve hogy a feszültségforrás tökéletes, kiszámolod az egyes ágakban folyó áramokat I1=U/R1=12/200=0,06A I2=U/R2=12/300=0,04A ezután a teljesítményeket. Ez esetben a feszültség azonos és az áramok eltérőek P1=U*I1=0,72W P2=12*0,04=0,48W

Egyszerűbben a P=U^2/R képlettel is számolhatsz, ekkor is az eredmény ugyanaz P1=12^2/200=0,72W P2=12^2/300=0,48W.

2016. jún. 1. 01:36