Hogyan kell ezeket a kémia feladatokat megoldani?
1.Hány n/n%-os a 2 M HCl oldat, ha ρ = 1,035 g/cm3 ?
2.50 g ZnSO4 x 7 H2O és víz keverésével hány g 2 m/m%-os ZnSO4 oldat állítható elő ?
3.35,0 gramm szilárd Mg(OH)2-ot sztöchiometrikus mennyiségű, 5,21 mol/dm3 koncentrációjú kénsavoldatban oldottuk. A reakcióban keletkezett 185 gramm magnézium-szulfát-oldatot 20,0 °C-ra hűtve 84,9 gramm kristályvizes só vált ki. 20,0 °C-on 100 gramm víz 44,5 gramm magnézium-szulfátot old.
a) A feladat adatai alapján számítással határozzuk meg a kénsavoldat sűrűségét!
b) Számítással határozzuk meg a kristályvizes magnézium-szulfát képletét!
4. 80 g 3 m/m%-os sósavoldathoz 60 g 2 m/m%-os NaOH-t adunk. Milyen lesz az oldat kémhatása? Számítsa ki az oldat koncentrációját a feleslegben maradó komponensre nézve m/m %-ban.
Nagy vonalakban leírom. Egyrészt idő híján (később visszanézek, ha van kérdésed és nem megy), másrészt ha én oldom meg helyetted, akkor nem mész vele sokra, úgyhogy csak segítek.
1.
2 mol/dm3 HCl, ró = 1,035g, kérdés az n/n%. Kiszámolod, hogy hány g az oldat a sűrűség és a térfogat segítségével, ezt átváltod a HCl moláris tömegével n-be, így megkapod az oldat anyagmennyiségét, elosztod 2-vel, megszorzod 100-zal, kész a %.
2. A kristályvizes sók vízben való oldásakor a víztartalom mindegy oldószerként növeli az oldat tömegét. Megnézed, hogy mennyi a moláris tömege ennek a víztartalmú sónak, ugye ez semmi, a moláris tömegek benne vannak a perrendszerben. Kiszámolod, hogy ebből hány g víz, hány g a vízmentes só, a cink-szulfát. És ez a cink-szulfát lesz a teljes oldat 2%-a, a víz (tehát az 50 g vegyületből a valamennyi - kiszámolod - víztartalom az oldat tömegét növeli, NEM az oldott anyagét).
3. Keverési egyenlettel a legegyszerűbb, de kell neki egy reakcióegyenlet. A Mg(OH)2 és a H2SO4 mindkettő kétértékű, ezért 1:1 arányban reagálnak egymással, keletkezik MgSO4 (szintén ugye 1, mert 1 Mg és 1 szulfátion van). 35 grammot kiszámolod, hogy hány mol, ennyi mol H2SO4 használódik fel, ennyi mol MgSO4 keletkezik. Innen keverési egyenlet:
m1xw1 + m2xw2 = (m1+m2)xw3. Azaz első oldat tömege szorozva a tömegszázalékával, plusz a második oldat tömege szorozva a tömegszázalékával egyenlő a két oldat tömege x a tömegszázaléka. Mivel 185 g a kiindulási oldat, ezt hűtjük, érdemes megfordítani, tehát az (m1+m2)xw3-t balra írni, mert EBBŐL fog kiválni só, nem ehhez adjuk hozzá, tehát amit tudunk:
185g x w3 -> ez tömegszázaléka, de kiszámolod, hogy hány mol MgSO4 keletkezik, ugyanannyi, mint magnézium-hidroxid, azt meg ugye a moláris tömeg és a tömeg segítségével.
Tehát 185 x w3 (de ezt tudod, csak most én fejből nyilván nem) = 84,9 g x w2 (ezt keressük) + a telített oldat. A telített oldat azért fontos, mert itt van a határ, amennyi még fel tud oldódni, ami nem, az válik ki. A telített oldat %-át úgy tudod meghatározni (megvan adva általában), hogy 100 g víz 44,5 g-t old, tehát 44,5/44,5+100(!), azaz 44,5/144,5 x 100 (ez csak a százalék miatt kell) = valahány %, simán kiszámolod. Tehát végül így néz ki:
185 x w3 (ezt tudod) = 84,3 x w2 (ez kijön egy egyismeretlenetes egyenlettel) + 185-84,3g (hiszen a kiindulási oldatból távozott a só, így maradt ami maradt) x a (44,5/144,5)x100, ezt ugye százalékban kapod meg. Egy ismeretlenes egyenlet, kijön a 84,3 g-nyi só %-a, ami nyilván bármennyi g só %-a, így a moláris tömegek arányításával ki tudod számolni, hogyha 84,3 g só valamennyi %-os, akkor ennyi sóban annyi % anyag (MgSO4) van, akkor 1 molban mennyi, ezt a moláris tömegből tudni fogod, ugyanígy a vízre, kijön, hogy 7 (asszem, dehát fejből...).
4.
Ugyanez a mechanizmus, a HCl a NaOH-dal 1:1-ben reagál, kiszámolod, hogy melyiknek nagyobb az anyagmennyisége, az lesz a feleslegben, nyilván ha a sósav, akkor a kémhatás savas, ha nem, akkor lúgos és keverési egyenletettel megintcsak kiszámolod a tömeg%-ot, de itt nem az lesz az ismeretlen mint az előbb! Hanem a két oldat összeöntése utáni tömegszázalék, azaz a w3.
Lehet, hogy ez így kicsit bonyolult, de hidd el, sokkal jobb, ha te magad jössz rá az összefüggésekre, megcsinálhatom neked teljes megoldással, de akkor egyedül meg para lesz, ha kapsz egy ilyen feladatot. De írj nyugodtan, ha elakadsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!