Megoldjátok ezeket a számításos feladatokat? Kémia 8. osztály.


Bocsánat hogy így tettem fel a kérdést, csak nem engedte hogy beletegyem a tudnátok-e segíteni kifejezést.


1. feladat:

Ha 14,2 g magnéziumot 14,2 g klórgázzal reagáltatunk marad-e felesleg? Ha igen, miből és hány g?


2. feladat:

Hány gramm hidrogént fejleszt 7 g vas sósavból?


3. feladat:

Hány g víz állítható elő 2 kg 12,5 tömeg% oxigént tartalmazó, hidrogénből és oxigénből álló gázelegyből? A reakció lejátszódása után melyik gázból hány g marad átalakulatlanul?


4. feladat:

Szén-dioxid és metán 1-1 mólját elegyítjük.

a) Hány db molekulát tartalmaz a keverék?

b) Hány tömeg% szenet tartalmaz a keverék?


5. feladat:

4 mol konyhasóból 23,4 tömeg%-os oldatot készítünk.

a) Hány gramm vízben oldjuk fel a sót?

b) Hány mol nátriumiont tartalmaz az oldat?

c) Hány gramm kloridion van az oldatban?


6. feladat:

Egy ismeretlen fém klórgázzal lép reakcióba. A fém 5,75 grammjából 14,625 g fémklorid keletkezik. A fém 2 mólja 1 mol klórgázzal reagál. Melyik fémről van szó?


7. feladat:

Mi annak a vegyületnek a képlete, amely 29,1 tömeg% nátriumot, 40,5 tömeg% ként és 30,4 tömeg% oxigént tartalmaz?


8. feladat:

Egy tengervíz sótartalma 3 tömeg%. Hány kg tengervizet kell bepárolnunk, hogy 20 kg konyhasót kapjunk? (A felhasznált tengervíz sótartalmának 90 tömeg%-a konyhasó).


9. feladat:

Permetlét készítünk kristályos rézgálic felhasználásával. (A kristályos rézgálic képlete: CuSO4*5H2O) Hogyan készíthetünk 5 kg 2 tömeg%-os permetszert?


10. feladat:

Egy gépkocsi 80 km/h sebességgel haladva 50 km út megtétele közben 6,3 g szénmonoxidot és 1,05 g nitrogén-doixidot bocsát ki. Számítsd ki, hogy egy ekkora útszakaszon, ha naponta kb. 800 autó halad át, mennyi a kibocsátott szén-monoxid és a nitrogén-doixid mennyisége évente?


Köszönöm a válaszokat előre is!



2016. máj. 27. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
47%
1. feladat nem marad 3. feladat 25 g többit nem tudom annyira nehéz bocs xd
2016. máj. 27. 13:47
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Előre is bocsi, de csak azt oldom meg, ami érdekel:

6. feladat:

MeCl2

2*M(Me)/2*(M(Me)+2*35,5)=5,75/14,625

M(Me)=23 g/mol ez a Na.


7. feladat:

Végy 100 grammot eme vegyületből és az elemek tömegét oszd el moláris tömegükkel, majd a legkisebb számmal ossz végig:


29,1/23:40,5/32:30,4/16

1,265:1,265:1,9

1:1:1,5

2:2:3

Na2S2O3 (nátrium-tioszulfát)


8.feladat:

Itt én oldhatósági adatokat hiányolok. Lusta vagyok kikeresni.

2016. máj. 27. 14:20
 3/7 Arp Du ***** válasza:
100%

2.

Fe + 2 HCl -> FeCl2 + H2

1mol Fe -> 1mol H2

Fe: (tömeg/atomtömeg) 7g/ 55,8g/mol= 0,125 mol

0,125mol Fe -> 0,125mol H2

H2: 0,125mol *(1+1)g/mol= 0,25 g H2 hidrogén


4.

a) (1 mol-ban van 6*10^23 db molekula)

1-1 molt elegyítenek, vagyis 2 mol van, a fenti 2x-ese

b) 1 mol CO2, 1 mol CH4 (2mol C, 2mol O, 4mol H)

össz tömeg (atomtömegekből): 2*(C atomtömege) + 2*(O at.) + 4*(H at.)= 60 g

C tömege: 2*(C at.)= 24 g

megoldás= C tömege/össztömeg

és hogy %-ban legyen megszorzod 100-zal


5.

a)1 mol NaCl tömege: 58,4 g

tömeg% képlete:

4mol Nacl tömege/(4mol NaCl tömege+H2O tömege)=0,234

4*58,4/(4*58,4+x)=0,234

x=H2O tömege

b) 4mol NaCl -> 4mol Na+ ion

c) 4mol Cl- ion tömege= 4*35,4


8.gondolkozz

S*0,9=20

S=20/0,9=22,2 kg sóban van 20 kg konyhasó

T*0,03=22,2

T=22,2/0,03=740 kg tengervízben van (ha teljesen elpárologtatják a vizet)


10. gondolkozz

1 autóra meg van adva

naponta: 800 autó, 800-szor annyi mint 1 autó

évente: 365-szor annyi mint naponta

2016. máj. 28. 18:48
 4/7 Tom Benko ***** válasza:
Fejben.
2016. máj. 28. 22:03
 5/7 anonim ***** válasza:

9.

5 kg permetlébe kell 5*2/100= 0,1 kg = 100g CuSO4


M[CuSO4] := 63.5+32+4*16= 159.5 g/mol

M[H2O] := 2+16= 18 g/mol

M[CuSO4*5H2O] := M[CuSO4]+5*M[H2O]= 249.5 g/mol


249.5g CuSO4*5H2O -ban van 159.5 g CuSO4

X g CuSO4*5H2O -ban van 100 g CuSO4


X= 249,5*100/159,5=156,43 g


5000g - 156,43g = 4843,57 g



Tehát 5 kg 2% oldat elkészítéséhez:

156,43 g CuSO4*5H2O és

4843,57 g víz kell.


Miért ? ( ellenőrzés)

249.5g CuSO4*5H2O -ban 5*08 = 90 g víz van

156,43 CuSO4*5H2O -ban X g víz van


X=156,43*90/249,5 = 56,43 g vizet viszünk be az oldatba , amikor a sót bemérjük.


100g + 56,43g = 156,43g

2016. máj. 29. 14:16
 6/7 anonim ***** válasza:

8. Ha bepároljuk, nem kell oldhatóság, mert nem lesz oldat.


Visszafelé számolva:

20/0,9=22,222kg sót kell kapnunk


22,22/3*100 = 740,67 kg tengervizet kell bepárolnunk.


Ell:

740.67 3%-a = 22,22 kg

22,22 90%-a = 20 kg


azt, hogy 10 % szennyezést, hogyan távolítják el, ne tőlem kérdezd !

2016. máj. 29. 14:30
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2016. máj. 29. 22:39