A baromfiudvarban tyúkok, nyulak, kacsák élnek. Az állatoknak összesen 38 fejük van és 92 lábuk. Melyik fajtából mennyi van, ha tudjuk, hogy a kacsák és a nyulak számának aránya 3:2?2016. máj. 17. 18:19
1/3 anonim válasza:
Felírsz 3 egyenletet:
t+n+k=38
2t+4n+2k=92
k/n=3/2
Az egyenletrendszert megoldva:
12 kacsa (k)
8 nyúl (n)
18 tyúk (t)
2/3 anonim válasza:
tyúknak 1 feje és 2 lába van, X db van belőle
nyúlnak 1 feje és 4 lába, Y db van belőle
kacsának 1 feje és 2 lába van, Z db van belőle
Fejek száma=38=1*X+1*Y+1*Z
Lábak száma=92=2*X+4*Y+2*Z és tudjuk, hogy Z:Y=3:2, tehát 3Y=2Z,
Van 3 ismeretlen és 3 egyenlet, már csak meg kell oldani
3/3 anonim válasza:
Ha gondolatban minden állattól elveszel 2 lábat, akkor csak a négy lábúaknak marad kettő.
92 - 2*38 = 16, tehát a négylábúak (nyulak) száma ennek a fele:
n = 8
====
A kacsák száma ennek a 1,5-szerese:
k = 1,5*8
k = 12
=====
A maradék a tyúkok száma:
t = 38 - (12 + 8) = 38 - 20
t = 18
=====