1. Egy lejtő tetejéről vízszintes irányban, a lejtő alapjával párhuzamosan indítunk egy testet v0 = 5 m/s sebességgel. A lejtő aljára a test 0 2v sebességgel érkezik. Milyen hosszú a lejtő?


2.  Egy személyautó sofőrje megmérte autója minimális fékútját 90 km/h sebességnél, és 31,25 m-nek találta.

a) Mekkora az autó gyorsulása fékezés közben?

b) A személyautó vezetőjének reakcióideje 0,8 s. Ezt is figyelembe véve, mekkora a féktávolság?


 3.  Vízszintes felületen lévő, két különböző tömegű testet fonállal kötöttünk össze. Erre a rendszerre állandó nagyságú húzóerőket fejtettünk ki a vízszintes fonál irányában, egyik alkalommal balra, másik esetben jobbra húzva a testeket. A két esetben a fonálban ébredő erők aránya 3:2. Ha 10 N nagyságú erővel húztuk a rendszert, akkor állandósult állapotban egyenes vonalú  egyenletes mozgást végezve mozgott. 20 N erő alkalmazása esetén a gyorsulása 2 m/s2 értékű volt. (A két test súrlódó felülete azonos minőségű.)

a) Mekkora a csúszási súrlódási együttható értéke?

b) Mekkora a testek tömege?


4.  Egy 17 m magasan lévő lövőhelyről vízszintesen célzunk. Tőlünk 75 m távolságra egy magas fal, a fal előtt, attól 6 m-re, a talajszinttől 80 cm magasságban pedig egy kisméretű céltábla van.

a) Mekkora sebességgel kell lőnünk, hogy a rugalmas lövedék a falról visszapattanva eltalálja a táblát?

b) Legalább milyen magas a fal? A közegellenállástól tekintsünk el.



2016. máj. 3. 20:05
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

②. f e l a d a t :

1.) A 90 km/h-s sebesség = 90000 m/h = 90000/3600 m/s = 25 m/s.

2.) 31,25 m-en 25 m/s-os sebességről egyenletesen lassul 0 m/s-ra.

3.) Ez olyan, mintha 25/2 = 12,5 m/s-os átlagsebességgel haladna.

4.) Ez 31,25/12,5 = 2,5 s időbe telik.

5.) Ha 2,5 s alatt 25 m/s-nyit lassul, akkor a lassulás 25/2,5 = 10 m/s².

► 6.) Mivel a fékezés közbeni gyorsulás a kérdés, az -10 m/s².

7.) Ha 1 s alatt 25 m-t tesz meg (1.), akkor 0,8 s alatt 0,8*25 = 20 m-t tesz meg.

► 8.) Ezt a fékezés nélkül megtett távot hozzá kell adni a fékúthoz (31,25 m) és megkapjuk a féktávolságot: 20 + 31,25 = 51,25 m.

2016. máj. 3. 22:09