Segítesz egy "mind négyzetszám legyen" feladatban?


Keressük az a legkisebb a+b+c összeget, amelyikre:

a > b > c > 0 egész számok, és

a+b, a-b, a+c, a-c, b+c, b-c mind négyzetszámok



2016. ápr. 28. 00:03
 1/10 anonim ***** válasza:

b+c=u^2

b-c=v^2


b=(u^2+v^2)/2

c=(u^2-v^2)/2 és így tovább

2016. ápr. 28. 05:42
 2/10 A kérdező kommentje:

És így tovább hová jutunk?

Lesz 6 ismeretlen négyzetszám u^2,v^2,x^2,y^2,s^2,t^2 a három ismeretlen a,b,c helyett?

2016. ápr. 28. 17:06
 3/10 anonim ***** válasza:
b,c-t találsz, ahhoz a-t számolsz, és keresed az a+b+c minimumot.
2016. ápr. 28. 17:20
 4/10 A kérdező kommentje:

O.K., de legalább egy (pár) ilyen a,b,c hármast írj, hogy lássam hogy kell.

Ahhoz, hogy minimális a+b+c-t találjak, legalább egyet kellene... :D

2016. ápr. 28. 17:25
 5/10 A kérdező kommentje:

Olyanokat már találtam, ahol a hatból öt stimmel (négyzetszám):

185 104 40, 89 80 64, 353 272 128

2016. ápr. 28. 17:28
 6/10 bongolo ***** válasza:

Írtam rá programot, ez jött ki:


434657 + 420968 + 150568 = 1006193


434657 + 420968 = 855625 = 925^2

434657 - 420968 = 13689 = 117^2

420968 + 150568 = 571536 = 756^2

420968 - 150568 = 270400 = 520^2

434657 + 150568 = 585225 = 765^2

434657 - 150568 = 284089 = 533^2


(Nem biztos, hogy ez a legkisebb összeg.)

2016. ápr. 29. 23:10
 7/10 bongolo ***** válasza:
De, ez a legkisebb.
2016. ápr. 29. 23:14
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi!

Alkalmaztál valamilyen elméleti korlátozásokat, megfontolásokat, vagy brute-force próbálgattad a négyzetszámok kombinációit?

2016. máj. 1. 11:00
 9/10 bongolo ***** válasza:

A brute force nagyon lassú lenne, de kiegészítve azzal a trükkel, amit #1 is mondott, már elég gyors.

Szóval 3 egymásba ágyazott ciklusom van:

- a külső az a+b = u² négyzetszámokon megy sorban (lehet kicsit itt is trükközni, hogy (u+1)² = u² + 2u+1)

- a második az a-b = v² négyzetszámokon (amik azonos paritásúak u²-tel, vagyis 1-ről vagy 4-ről indulnak és csak minden második négyzetszámot kell nézni, (v+2)² = v² + 4v+4. A leállító feltétel pedig v² < u² lesz.). Ezekből kijön a és b.

- a harmadik ciklus a b-c = w² négyzetszámokon megy végig 1-től w² < b-ig. Ez kiadja c-t.

Többet már nem lehet gyorsítani, most már brutálisan ellenőrizni kell a b+c, a+c és a-c négyzetszám voltát.


Ez a legkisebb a+b-hez tartozó számhármast találja meg elsőre, tehát elméletileg lehet, hogy a+b+c-re van nála kisebb is egy nagyobb a+b-nél, ezért tovább kell menni a kereséssel (u² = a+b < a₁+b₁+c₁-ig).

2016. máj. 1. 21:48
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, ilyesmire gondoltam.

2016. máj. 2. 13:33