Segítenél nekem ebben a matek háziban?


2 feladatról van szó:


1. Mennyi annak a valószínűsége, hogy két szabályos játékkockát feldobva a dobott számok szorzata páratlan lesz?



2. Az olimpián egy versenyszámban 25-en indultak el.

A selejtezők után hányféleképpen alakulhat ki a 8-as döntő összetétele?

Én ezt kiszámoltam de nem vagyok biztos benne hogy jó.

Így csináltam: 25*24*23*22*21*20*19*18=43609104*10^3

Ez így jó? Ez olyan nagy szám...


2010. ápr. 6. 21:34
 1/4 A kérdező kommentje:

A 2. feladathoz:


Vagy csak simán 8 faktoriális?

8*7*6*5*4*3*2*1=40320

2010. ápr. 6. 21:36
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

szerintem a második feladatra az első variáció a jó. Gondolj bele, az első számú helyre 25 emberke kerülhet, a másodikra már csak 24, és így tovább vagyis 25*24*23*22*21*20*19*18


1. feladat:


1. összesen 36 féle variáció létezik: 6*6 (6 oldalú kocka) 1*6, 2*6,3*6.....6*6

2. két szám szorzata akkor páratlan, ha mindkét szám páratlan,


vagyis 1,3,5 számok a nyerők vagyis a kombók 1-1,1-3,1-5, 3-1,3-3,3-5, 5-1,5-3,5-5. Ez 3*3=9 variáció


Vagyis a 36 kimenetelből 9 felel meg a feltételeknek. 9/36=1/4=0,25 azaz 25% az esélye h a dobott számok szorzata páratlan lesz.

2010. ápr. 6. 21:46
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! így már értem
2010. ápr. 6. 21:50
 4/4 anonim válasza:

Nem, nem hiszem, hogy jó a második feladat megoldása, feltéve, hogy jól értem a feladatot.

Ha az a kérdés, hogy a 25 versenyzőből 8 versenyző kerül a döntőbe, akkor tök mindegy, hogy 1,2,3,4,5,6,7,8 a sorrend vagy 5,6,7,8,1,2,3,4. A te megoldásod különbséget tesz az előbb említett két sorrend között, de ezt a kiírást nem látom a feladatban, szerintem nem számít a sorrend.

Ha ez igaz, akkor a feladat megoldása a klasszikus lottó: 90-ből 5-öt kiválasztani.

Itt tehát a '25 alatt a 8'-at, a kombinációt kell kiszámolni, ami (25*24*23*22*21*20*19*18 / 1*2*3*4*5*6*7*8) ami már sokkal kevesebb: 1081575

(remélem nem számoltam el)

2010. ápr. 8. 09:31