Segítene valaki a matek háziban?


A feladat:

Egy tört nevezője 5-tel nagyobb a számlálójánál. Ha a tört számlálójához 14-et hozzáadunk, a nevezőjéből pedig 1-et elveszünk, akkor a tört reciprokával egyenlő nagyságú törtet kapunk eredményül. Melyik ez a tört?


2011. okt. 3. 18:49
 1/5 anonim válasza:
21%
Kérd meg anyukádat :)
2011. okt. 3. 18:55
 2/5 anonim ***** válasza:

X/X+5 <-- ez az eredeti tört

X+14/X+4 <-- számlálóhoz hozzáadunk 14-et, a nevezőből levonunk 1-et

Tehát a megfejtés: X+4/X+14

2011. okt. 3. 19:32
 3/5 bongolo ***** válasza:
100%

Eredeti tört: x/(x+5)

Másik tört: (x+14)/(x+4)

Ez az utóbbi az első reciproka, vagyis:

(x+14)/(x+4) = (x+5)/x


Ezt az egyenletet kell megoldani. Illik kikötéseket is tenni:

x≠-5; x≠-4;

a reciprok miatt a számláló se lehet nulla:

x≠0; x≠-14


Mondjuk szorozzunk be a nevezőkkel:

x(x+14) = (x+4)(x+5)

x²+14x = x²+9x+20

Innen már ugye kijön?

2011. okt. 3. 23:58
 4/5 anonim válasza:
nem tudom folytatni
2015. aug. 20. 12:20
 5/5 bongolo ***** válasza:

Vonj ki mindkét oldalból x²-et.

Aztán vonj ki mindkét oldalból 9x-et.

Aztán fejezd be, menni fog.

2015. aug. 24. 21:19