Segítséget kérek, megoldások? (fizika)


nagyon nem megy ez az anyag.

nem szeretnék fizikával továbbtanulni, csak a 2-es legyen meg. gyakorló feladat: [link]

köszönöm!


2016. ápr. 18. 19:26
 1/1 Arp Du ***** válasza:

[link]

A tárgy 3x olyan messze van a lencsétől, mint F (fókuszpont). 45<60 cm

A szórólencse szórja a fénysugarakat, az áthaladó sugarak nem metszik egymást, csak visszafelé a meghosszabbításuk (szaggatott vonallal).

A kép a hosszabbítások metszéspontjában lesz (csak látszólagos kép, mert nem valódi metszéspontban).

2 fő sugár indul a tárgy csúcsáról, a kép csúcsa a 2 sugár metszéspontjában lesz.

felső: vízszintesen indul, a lencsén áthaladva kifelé megtörik. A megtört sugár visszafele meghosszabbítva a bal oldali fókuszpontban metszi az optikai tengelyt.

alsó: a lencse közepe felé halad, egyenesen halad tovább.

(van még egy fő sugár az alsó képen: túloldali fókuszpont felé indul, a lencsén át vízszintesen halad.)


Képtávolság

1/k + 1/t = 1/f

k=? képtávolság a lencsétől

t= 180 tárgytávolság a lencsétől

f= -60 fókusztávolság

k és f negatívak, mert az ezekhez tartozó pontokban (kép helye és F) nem a fénysugarak metszik egymást, hanem csak a meghosszabbításaik.


1/k + 1/180 = 1/(-60)

1/k = -1/60 -1/180= -0,0222

k= 1/(-0,0222)= -45 (cm)

2016. ápr. 19. 15:19